انتخاب گیاهان در محوطه سازی فضای‌سبز

 اما سخت‌ترین مرحله احداث فضای‌سبز انتخاب گیاهان برطبق نیازهای طرح و جانمایی اصولی آن بر اساس خصوصیت ظاهری گیاهان می‌باشد که طراح باید از وضعیت رشد گیاهان و نیز شکل آنها در فصول مختلف آگاهی کامل داشته باشد تا بتواند بر اساس رنگ، بافت، شکل و... آن‌ها را جانمایی کند.

گزینش صحیح و علمی گیاهان موجب افزایش زیبایی، کاهش هزینه و عملیات نگهداری آن‌ها می‌شود و همواره عوامل مختلفی در این انتخاب تأثیرگذار است که شامل عوامل هنری، اقلیم، کشاورزی، بهداشت و... می‌باشند. انتخاب نادرست گیاهان موجب می‌شود که اشکالاتی در زمینه‌های مختلف طراحی، کشت و نگهداری گیاهان ایجاد شود. مواردی که در انتخاب گونه‌ای و یا عدم انتخاب گونه دیگر دخالت دارند عبارتند از:

1. گیاه منتخب باید بر اساس منظور پیشنهادی طراح باشد.

2. بتواند در شرایط طبیعی موجود نقش خود را ایفا نماید.

3. مورد قبول کارفرما باشد.

انتخاب گیاهان خاص در طرح بر پایه اصول مهندسی فضای‌سبز صورت می‌گیرد تا به اهداف مورد نظر برسیم. برای مثال چنانچه گیاهی به منظور شکل‌دهی محوطه خارجی یا بیرونی، ایجاد چهارچوب یک چشم‌انداز، سایه افکنی بر روی یک پاسیو و یا پوشش دیوار انتخاب شود باید دقت نمود که آن گیاه برای این منظور مناسب است یا نه. اگر گزینش صحیح صورت گیرد، اهداف مورد نظر طراح جهت معماری منظر محقق می‌شود. چنانچه کاشت گیاهان برای اهدافی نظیر هدایت عابران در مسیر، کاهش وزش باد (بادشکن) و کاهش آلودگی محیط در نظر گرفته شده باشد عملکرد مهندسی فضای‌سبز به حساب می‌آید. اگر هدف از کاشت تنها ایجاد چشم اندازی ظاهری و تنوع رنگ باشد نقش آن زیباسازی محوطه خواهد بود.

تلفیقی از علوم مختلف در فضای‌سبز موجب انتخاب گیاه جهت کاشت در سایت فضای‌سبز می‌شود. طراح فضای‌سبز به هنگام مقایسه گونه‌های گیاهی باید معیارهای زیر را مورد توجه قرار دهد:

- مقاومت در برابر شرایط نامساعد زمستان و یا تابستان (گرما، سرما و...).

- اندازه گیاه در زمان بلوغ.

- کیفیت گلدهی و یا به عبارت دیگر رنگ زیبای گل‌ها، مانند پیچ‌گلیسین، یاس زرد، رز، فلوس، ارغوان و گل یخ.

- کیفیت میوه‌دهی؛ در کیفیت میوه‌دهی دو نکته مد نظر می‌باشد: 1) رنگ میوه 2) خوراکی یا سمی بودن میوه(جهت طراحی در زمین بازی کودکان، برکه و...). مانند تاکسوس، شیرخشت، پیراکانتا، کامکوات، ولیک و... .

- رنگ برگ و پوست گیاه مانند پوست انجیلی و توری، رنگ برگ، عنبرالسائل و ژینکو در پاییز.

- بافت پوست و برگ‌ها مانند پوست ضخیم بلوط (در گیاهان چوبی، رنگ و بافت برگ و شاخساره مهمتر از گلدهی است).

- سیستم ریشه‌دهی: جهت مقاومت در برابر انواع تنش‌هاست. سیستم ریشه‌دهی در مناطق گرم، خاک‌های شور و... بسیار عمیق می‌باشد. اما در مناطق پرباران و گیاهانی که در این شرایط رشد می‌کنند ریشه‌ها کم‌عمق و سطحی می‌باشد.

- نمای ظاهری برگها.

- همیشه‌سبز یا خزان‌دار بودن (برگ).

- وجود یا عدم وجود خار: به عنوان مثال در گیاه زرشک خار مانع حرکت افراد از میان پرچین می‌باشد.

-گزندگی برگ: مانند گیاه گزنه.

- شکنندگی چوب مانند بید، اکالیپتوس،سپیدار، صنوبر و افرای ابلق.

- قابلیت زندگی کردن در شرایط نامساعد طبیعی: مانند کهور،  توسکا (مقاوم به شرایط غرقابی)، کونو کارپوس (مقاوم به شوری)

- نیازهای گیاه به خاک (اسیدی، قلیایی، بازی و...) به عنوان مثال گیاه چای خاک اسیدی. کهور شرایط قلیایی. درخت کونوکارپوس مقاوم به شوری.

- حساسیت در برابر آفات و بیماری‌ها؛ نارون حساس به سوسک، اقاقیا حساس به کنه، شمشاد پرتقالی حساس به سفیدک.

- تناوب هرس مورد نیاز: هر چه دوره تناوب در هرس کوتاه‌تر باشد از لحاظ اقتصادی بصرفه نمی‌باشد.

- گیاه در دسترس باشد.

- گیاهان مورد نظر باید بر اساس هزینه‌ای که جهت رسیدن به مرحله بلوغ صرف می‌شود طبقه‌بندی و کشت شود.

/ 0 نظر / 11 بازدید