نمای شیشه ای فریم لس


در نماهای فریم لس شیشه ای، قابهای آلومینیومی نگهدارنده شیشه (شیشه ها می توانند تکجداره و یا دوجداره باشند) بر روی یک فریم فولادی که از پروفیل هایی با سایزهای متفاوت ساخته شده نصب و فیکس می گردند. فواصل شیشه ها با یکدیگر چنان نزدیک بوده که فریم فولادی حائل قابهای آلومینیومی از نمای روبرو دیده نخواهد شد.

مزیت های سیستم Frame Less

1- ظرافت دید فریم نگهدارنده شیشه از خارج
۲- امکان بهره گیری از باز شو مخفی در نما
۳- آسانی تعویض شیشه
۴- عدم انتقال تنش های سازه اصلی بنا بر شیشه
۵- عملکرد مستقل هر یک از فریم ها در برابر زلزله
۶- امکان استفاده از رنگهای متفاوت در نما

یکی از پرکاربردترین نماهای ساختمان ، نماهای فریم لس می باشد که زیبایی، آب بندی مناسب، نصب ساده و بار گذاری مناسب را به صورت یکجا ارائه می دهد.در این سیستم ابتدا سطح نما بصورت شبکه بندی کامل زیر سازی شده و پروفیل های آلومینیومی فریم نما روی این شبکه بندی قرار می گیرند.
وجود لاستیکهای هوا بندی و آب بندی در اطراف فریم و شیشه باعث گردیده سطح نما کاملا ایزوله(آب بندی و هوا بندی) گردد و از نکات بسیار مهم این سیستم آن است که در سطح نما بیشتر شیشه دیده شده و آلومینیوم با ظرافت خاصی در کنار شیشه قرار می گیرد و در ضمن پنجره های باز شو نیز قابل رویت نمی باشد،همین امر باعث گردیده تا این سیستم مورد توجه اکثر طراحان ساختمان قرار گیرد.

شیشه دو جداره
شیشه دو جداره از ترکیب دو لایه شیشه و یک لایه جدا کننده آلومینیوم(اسپیسر)که با رطوبت گیر (سلیکاژل پر شده است ساخته می شود. بین دو لایه شیشه را می توان با گاز آرگون عایق حرارتی) یا SF6(عایق صوتی یا ترکیبی از این دو پر نمود از مزایای این نوع شیشه در پنجره ساختمانها:
صرفه جویی در مصرف انرژی
کاهش تولید گاز های آلاینده تا حدود ۷۰%
کاهش آلودگی صوتی

نمای فریم لس
 در نمای فریم لس شیشه ای، قابهای آلومینیومی نگه دارنده شیشه (دو جداره یا تک جداره) بر روی یک فریم آهنی که از پروفیل هایی با سایز های متفاوت (غالبا ۴۰*۴۰) ساخته شده است نصب و فیکس می گردد. فواصل شیشه با یکدیگر در نمای بیرونی چنان نزدیک هم بوده که فریم آهنی از نمای روبرو دیده نخواهد شد.
غیر قابل تشخیص بودن فریم های باز شو از خارج ساختمان قابلیت نصب از داخل بنا و بدون استفاده از داربست، آب بندی و هوا بندی موثر، سبکی وزن، مقرون به صرفه و سهولت نصب شیشه ها از جمله مزایایی است که این محصول را در برابر سایر سیستم ها برتری می بخشد.

اجرای نمای فریم لس Frame Less
ابتدا سطح نما توسط پروفیل های فلزی ۴۰*۴۰ با دقت شبکه بندی گردیده و سپس فریم نما در داخل این شبکه ها قرار می گیرد. وجود لاستیک های هوابندی و آب بندی در اطراف فریم و شیشه باعث گردیده سطح نما کاملاً ایزوله گردد. از مزیت های سیستم های فریم لس ظرافت دید فریم نگهدارنده شیشه از خارج و همچنین امکان بهره گیری از باز شو مخفی در نما می باشد.

این فریم هم به صورت باز شو و هم به صورت فیکس قابل اجرا می باشد .

خصوصیات

· ایجاد سطح بصری یکنواخت شیشه
· عدم محدودیت رنگ فریم
· نصب آسان شیشه
· امکان ایجاد سطوح عایق صوت و حرارت با پروفیل های Thermal Break
· دارا بودن واشر های مخفی جهت آب بندی
· امکان اجرا به صورت تمام آلومینیومی
· ایجاد مرز جداکننده سازه نما از سازه اصلی

روش اجرا نمای شیشه ای

· تهیه نقشه های فاز ۲ با توجه به طرح اولیه
· اجرای زیر سازی با استفاده از پروفیل های آهنی
· ساخت فریم های آلومینیومی بر اساس نقشه ها و استفاده از برش CNC

قابل ذکر است که کلیه مراحل کار با استفاده از ابزار دقیق کنترل و هدایت می شود.

شیشه های دو جداره:

شیشه عایق از دو یا چند لایه شیشه تشکیل شده که توسط میله جدا کننده(اسپیسر)در محیط پیرامون آنها از یکدیگر فاصله پیدا میکنند و بین لایه های شیشه نیز هوا یا گازی مخصوص قرارمیگیرد.درحقیقت بین فضای خالی مبنای اصلی شکل گیری شیشه های عایق به شمار می آید این لایه های شیشه در شرایط کنترل شده کارخانه ای به میله جدا کننده با استفاده از درزگیر غیر قابل نفوذ می چسبند.
درون میله جداکننده با ماده رطوبت گیر(عامل خشک کننده) پر شده که این ماده سبب بخار و رطوبت هوای فضای بین دو شیشه میگردد.شیشه های عایق می توانند به صورت ترکیبی از انواع شیشه های مختلف نظیر شیشه ساده، رنگی، رفلکس، لمینیت، سکوریت و مات و شیشه با تشعشع پایین تولید شوند.

ویژگی های مهم:

· عایق حرارتی و بهینه سازی مصرف انرژی و سوخت.
· عایق صوتی و کاهش آلودگی ناشی از آن.
· کاهش امکان تشکیل قطرات آب بر روی سطح شیشه.
· کنترل شرایط دمای محیط.
· شیشه های دوجداره در زمستان حرارت بیشتری را در داخل ساختمان نگه داشته و در تابستان نیز ورود گرما را به داخل کاهش می دهند و به میزان قابل توجهی سبب افزایش کارائی سیستم تهویه مطبوع میگردند.

تاریخچه شیشه دو جداره

استفاده از شیشه توسط رومی ها در حدود هزار سال قبل از میلاد مسیح رایج بوده است و استفاده عمومی از آن نیز به حدود ۲۰۰ سال قبل باز میگردد که از آن زمان شیشه ها با ابعاد مختلف وارد زندگی عموم مردم گردید .در سال ۱۸۶۵ میلادی صاحب یک مغازه شیشه فروشی در شهر نیویورک با ابتکار خویش حق ثبت و امتیاز بهره برداری از شیشه های عایق دوجداره، غیر قابل نفوذ را در ایالات متحده بدست آورد .

شیشه های دو جداره

نور خورشید از سه طیف اصلی تشکیل شده است:
· ماوراء بنفش
تابش بلند مدت این پرتو موجب تغییر رنگ اجسام از جمله پرده، فرش و … می شود. به این منظور جهت جلوگیری از تابش این طیف باید به ضریب عبور اشعه ماوراء بنفش از شیشه توجه نمود.

· نور مرئی
ورود نورمرئی به منزل بصورت کنترل شده موجب دید صحیح چشم جهت مشاهده اجسام میگردد. میزان تابش تحت عنوان روشنایی مطرح میگردد. جهت تنظیم حداکثر و حداقل میزان روشنایی می بایست به ضریب عبور نور مرئی از شیشه و همچنین ضریب بازتابش نورمرئی توجه داشت.

· نور مادون قرمز
مادون قرمز آن بخش از انرژی خورشیدی است که بصورت حرارت احساس میشود. تقریباً دو سوم از انرژی ورودی و خروجی از راه پنجره بصورت تابش در طیف مادون قرمز جریان می یابد. در مناطق گرمسیر و پر آفتاب تابش این طیف از نور به داخل ساختمان موجب افزایش سریع دما میشود. این پدیده بار سنگینی را به سیستم خنک کننده ساختمان تحمیل نموده و سبب افزایش مصرف انرژی میشود، به همین ترتیب بخش قابل توجهی از گرمای درون ساختمان در مناطق سردسیر در همین طیف از راه پنجره ها به بیرون تابیده میشود. با انتخاب ترکیب مناسبی از انواع شیشه رنگی، رفلکس، لمینیت و دوجداره می توان جریان نور و ورود و خروج انرژی از ساختمان را کنترل نمود و آرامش ساکنان آن را تامین نمود.

/ 0 نظر / 74 بازدید