روشهای حفاظت از فولاد و اسکلت فلزی

 رنگ آمیزی در کارگاه نباید در هوای یخبندان یا مه آلود یا هنگامی که رطوبت باعث ایجاد شبنم بر روی سطح مورد نظر می کند انجام گیرد .پس از انجام رنگ زدن هرچند وقت یک بار ، رسیدگی ونگهداری آن لازم خواهد بود ودرجایی که حفاظت در برابر خوردگی اهمیت زیاد دارد لازم است دو لایه رنگ به منظور آستر زده شود . بویژه در محل لبه های تیز ودرزها که رنگ کمتری به‌آنها نفوذ می کند وپاشیده می شود . مواد ضد زنگ دارای ترکیبات شیمیایی از قبیل : سرنج ، ترکیبات فلزی سرب ، پلمبات سدیم ، فسفات روی وکرومات هستند .

2ـ پوشش های فلزی :

متداولترین پوشش فلزی استفاده از روی است که می تواند به صورت گالوانیزه کردن به روش مذاب ، پیش از احداث سازه یا به صورت پاشیدن فلز پس از ساختمان مورد استفاده قرار گیرد . از آلومینویم نیز برای حفاظت فولاد استفاده می شود و عمل آن نیز کم وبیش مشابه عمل روی می باشد . استفاده از آلومینویم در محیطهای صنعتی که به شدت آلوده است موفقیت آمیز بوده است .

3ـ پوشش های قیری :

رنگهای قیری که به صورت غلیظ شده قیر وقیر زغالی است بسیار مفید هستند وحداقل در سه لایه به کار می روند . به طور کلی این رنگ ها برای حفاظت قطعاتی که در معرض تابش نور خورشید قرار دارند مناسب نیستند وروی سطح آنها غالبا" ترک خوردگی هایی ظاهر می شود . این اشکال را می توان با استفاده از یک لایه رویه از مواد قیری آلومینویم دار کاهش داد .

4ـ پوشش های پلاستیک :

این مواد به صورت خمیر استفاده شده وبه وسیله غلتک پخش می شود .سپس با استفاده از حرارت یا چسب به فلز اتصال می یابد .گاه به صورت پودر واستفاده از حرارت ، سخت می شود وپوشش های با مقاوم شیمیایی بالا را به وجود می آورد . لایه های ضخیمی را که با استفاده از این روشها بدست می آیند ، چه نرم وارتجاعی وچه سخت وشکننده می توان "پوشش پلاستیک " نامگذاری کرد .

5ـ پوشش بتنی :

فولادی که در درون بتن جاگذاری می کنند با محیطهای قلیایی احاطه می شود .این میزان قلیایی بودن قطعه فلز را به نحوی مناسب در مقابل اکثر انواع خوردگی محافظت می کند . گازهای اسیدی موجود در هوا بویژه دی اکسید گوگرد ودی اکسید کربن با بتن که حالت بازی دارد ترکیب می شوند .درنتیجه باید فولاد در فاصله ای از جدار بتن قرار گیرد که از نفوذ گازهای اسیدی تا حد امکان مصون باشد ومحافظت در برابر خوردگی در دراز مدت تامین گردد .مرز مشترک بتن با فولادی که قسمتی از آن در معرض عوامل جوی خورنده قرار گرفته است اغلب ممکن است منشا ایجاد خوردگی وزنگ زدگی باشد . یعنی از انواع زنگ زدگی به علت ناخالصی های فلزی (آهنی) موجود در مصالح شنی است وبه خوردگی فولاد مربوط نمی شود .

خوردگی فلزات درون‌سازه‌ای ساختمان

فولاد سازه‌ای معمولاً پرمصرف‌ترین فلز در ساختمانها محسوب می شود . خوشبختانه این فلز غالباً در دل سازه قرار گرفته و توسط سقف و پوششهای دیگر از محیط خارج و توسط روکارهای داخلی از محیط داخل ساختمان، مجزا می‌گردد . در مواردی که فولاد سازه‌ای در معرض آب (خواه ناشی از نفوذ باران باشد و یا چگالش بخار آب) قرار گیرد، خوردگی رخ می‌دهد و ممکن است ساختار را به خطر بیاندازد . فقط با طراحی مناسب و استفاده صحیح از مصالح می‌توان از ایجاد چنین شرایطی جلوگیری کرد . جداسازی کامل بخار و دودهای خورنده در کارخانه‌ها، می‌تواند به نحو مؤثری به پیشگیری از خوردگی فولاد سازه‌ای در این ساختمانها کمک کند .

خوردگی فلزات درون‌ بتن و مصالح بنّایی

فولاد مسلح کننده و فولاد پیش تنیده، بخش بزرگی از فلز به‌کار رفته در ساختمانها هستند . شرایط درون بتن توده‌ای و ملات، برای فولاد مطلوب بوده و بسیاری از سازه‌های بتنی قدیمی بر عملکرد مناسب و رضایت‌بخش این مصالح صحه می‌گذارند . با این حال نمونه‌هایی وجود دارند که حاکی از خراب شدن و ضعف عملکرد فلزات مختلف درون بتن و ملات است . علت این امر کیفیت پایین بتن و مصالح و یا طراحی ضعیف است که موجب ایجد ضخامت پوششی اندک بر روی فولاد می‌شود، و یا ناشی از درزبندی اشتباه است که منجر به ایجاد شکافهایی می‌شود که آب را به راحتی نفوذ می‌دهند . بتن با کیفیت پایین، مثلاً نسبت آب / سیمان در آن بالا باشد، آب را به مقدار زیاد جذب میکند و اگر آب در خود نمک داشته باشد، فولاد مسلح کننده مسلماً در برابر خطر خوردگی، آسیب پذیر خواهد بود . در تمام این موارد، هیچ جایگزینی برای پوشش مناسبی از بتن با کیفیت خوب، وجود ندارد . استفاده از کلرید کلسیم به عنوان ماده جانبی که در آب و هوای سرد به بتن اضافه می‌شود نیز به خورده شدن فولاد کمک می‌کند . نمونه‌هایی از خوردگی شدید کویلهای فولادی گرمایش تشعشعی در مواردی که از کلرید کلسیم استفاده شده، دیده شده است . در جاهایی که دوغاب ملات اطراف درها حاوی کلرید کلسیم بوده، چهارچوبها شدیداً تاب برداشته و باد کرده‌اند؛ خوردگی چهارچوب در فصل مشترکش با بتن، سبب شکم دادن آن شده و مانع درست بسته شدن در می‌گردد . شکی نیست که افزودن کلرید کلسیم به بتن، به خورده شدن فلزات درون آن، شدت و سرعت می‌بخشد . مسئله خوردگی فولاد درون بتن، اکنون توجه بسیاری را به خود جلب کرده و دلیل آن، استفاده زیاد از بتن پیش تنیده و این واقعیت استت که حتی مقادیر جزئی خوردگی در بتن پیش تنیده می‌تواند بسیار خطرناک باشد . خوردگی بستهای فلزی در مصالح بنّایی بستگی به نفوذ آب به درون مصالح دارد . اگر آبی نفوذ نکند، خوردگی قابل اغماض خواهد بود؛ به عنوان مثال بررسیهایی که روی بستهای فلزی ساختمانی 75 ساله در هالیفاکس صورت گرفت مشخص کرد که خوردگی ملایم بود و بستها کارایی خود را حفظ کرده‌اند . فلزاتی مانند آلومینیوم، وقتی داخل ملات کار گذاشته می‌شوند، باید با لایه قیراندود مناسبی محافظت شوند .

خوردگی فلزات مورد استفاده در تأسیسات ساختمان

دسته‌ای از فلزات برای تأسیسات ساختمان به‌کار می‌روند . آنهایی که مسئله خوردگی‌شان بغرنج‌تر است عبارتند از : سیستمهای حرارتی، آبرسانی و دفع فاضلاب .

سیستمهای حرارتی به دلیل انتقال بخار آب یا آب داغ، معمولاً با مشکلات خوردگی روبرو می‌شوند . اگر آب به درستی تصفیه نشود و یا کلاً تصفیه آب مورد توجه قرار نگیرد، یک دیگ ممکن است دچار خوردگی و پوسیدگی شود که این گاهی اوقات منجر به نتایج فاجعه‌آمیزی خواهد شد . لوله‌های برگشت چگالیده در سیستمهای بخار نیز غالباً مشکلات فراوانی را بار می‌آورد که معمولاً با حضور اکسیژن یا دی‌اکسیدکربن مرتبط می‌باشد . به کار بردن آب داغ در تماس با پانلهای گرمایش تشعشعی، به علت خورده شدن کویل از بیرون مسئله‌ساز است . در سیستمهای حرارتی آب گرم خوردگی درون لوله‌ها نیز مشکل‌آفرین می‌باشد . منع استفاده از فلزات گوناگون در یک سیستم به منظور جلوگیری از خوردگی گالوانیکی (خورده شدن در اثر تشکیل پیل شیمیایی) در نقاط تماس آنها، هشداری عاقلانه است . برخی از مواد ضد خوردگی مثل فسفاتها یا سیلکاتها را می‌توان برای کاهش خوردگی در مجاورت آب به‌کار برد . نکته حائز اهمیت این است که استفاده از این مواد در بخشهایی از سیستم و به‌طور ناقص، از به‌کار نگرفتن آنها خطرناک تر است و به منظور مؤثر بودن آنها، باید به تمامی قسمتها، توجه کافی و یکسان مبذول داشت .

سیستمهای تأمین آب تازه، مخصوصاً آب گرم، مشکلات خوردگی فراوانی به همراه دارند . اولین عامل، وجود اکسیژن و نمکهای محلول در آب است . چون هیچ بخشی از آب تازه بازچرخش نمی‌شود، اکسیژن موجود در آن همانند سیستم گرمایش آب داغ، تخلیه نمی‌شود و از این رو، افزودن مواد شیمیایی برای کاهش خوردگی، عاقلانه و اقتصادی نیست . در جاهایی که آب منطقه تحت عنوان آب سخت درجه‌بندی می‌شود، می‌توان آن را به آب نرم تبدیل کرد . اما این کار اغلب میزان خورندگی آب را بالا می‌برد چرا که مقداری از اجزای مسبب تشکیل رسوب در این فرآیند حذف می‌شوند . این مواد غالباً خوردگی را کاهش می‌دهند زیرا رسوب می‌تواند ماند یک لایه پوشاننده عمل کند .

دما نیز عاملی مهم در خوردگی ناشی از آب تازه است و از این‌رو مخازن آب داغ، در معرض حادترین خوردگی قرار دارند . از همه تأثیرپذیرتر، مخازن فولادی گالوانیزه هستند که برای کیفیتهای متننوع آب کاربرد دارند . در بسیاری از مناطق، خوردگی مخزنهای گالوانیزه مشکلی جدی بوده و مطالعات فراوانی را برای یافتن راه‌حل مناسب به خود معطوف داشته است . مخازن آب داغ باید در پایین‌ترین دمای ممکن (حداکثر oF 150 ) کار کنند زیرا مشخص شده است که در بعضی از موارد در صورت کاهش دما از 170 به 150 درجه فارنهایت، عمر مفید آنها تا 3 برابر افزایش می‌یابد . لوله‌کشی مسی باید خارج از محدوده مخزن گالوانیزه و در فاصله چند فوتی آن قرار گیرد . استفاده از گرمکنهای حجیم خارجی (جانبی) که در مواقع غیرضروری خاموشند، کمتر از گرمکنهای شناور کوچک با کنترل ترموستاتیک ایجاد خوردگی می‌کند . در هر خوردگی، مشکل با در نظر گرفتن دو عامل قابل حل است : کیفیت آب، طراحی و شرایط ناشی از عملکرد سیستم .

استفاده از مواد مقاوم در برابر خوردگی مانند مس، همواره تضمینی برای عدم ایجاد خوردگی نیست . مواردی وجود دارد که در آن، آب حاوی دی‌اکسیدکربن محلول تحت شرایط خاصی از سرویس، خوردگیهای حادی در لوله‌های مسی ایجاد کرده است . آبهای نرم که محیط اسیدی ضعیفی دارند (آبهایی با pH پایین) نیز می‌توانند برای مس خطرناک باشند .

این موضوع مؤید این نکته است که هر ماده‌ای، تنها در صورتی خوب کار می‌کند که در شرایط مطلوب قرار گیرد و این شرایط برای هر ماده، خاص و متفاوت است . این امر توجیهی است بر این که به‌کارگیری مواد مختلف در یک سیستم، می‌تواند به خاطر وجود یک اتصال ضعیف و یا تداخل مواد گوناگون که منجر به خوردگی گالوانیکی می‌گردد، دردسرساز شود .

فلزات مدفون در خاک

بعضی از اجزای فلزی ساختمان مثل پاستونها و لوله‌کشی‌های آب و فاضلاب، ممکن است در خاک دفن شوند . میزان خوردگی فلزات در خاکهای مختلف، بسیار متغیر است . خصوصاً مسائل مربوط به خوردگیهای حاد ممکن است به‌خاطر وجود باکتریهای خاصی در خاک افزایش یابد .

این باکتریها معمولاً در خاکهای رسی و گلهای بستر رودخانه‌ها و دریاچه‌ها یافت می‌شوند . مهندسان باید با این موضوع بسیار موشکافانه برخورد کنند؛ زیرا خسارت حاصل از خوردگی مصالح درون خاک، بروز نمی‌یابد مگر زمانی که خیلی دیر شده باشد و تعویض اجزای تخریب شده، اگر هم ممکن باشد، بسیار هزینه‌بر خواهد بود . محافظت کاتدی به وسیله جریان الکتریکی تحمیلی در کنار استفاده از روکش آسفالت، معمولاً بهترین شیوه حفاظت از فلزات درون خاکی برای مواردی است که شرایط خورندگی در خاک وجود دارد . به‌علاوه، باید از به‌کارگیری مواد پر کننده خاک که ممکن است حاوی ترکیبات خورنده باشند، خودداری کرد

خرپا وتیر مشبک :

خرپا : خرپای ساده از اتصال چند میله مستقیم که به طور مفصلی بهم متصل شده به طوری که شبکه های مثلثی بوجود می آورد تشکیل می گردد .ضمنا" نیروهای وارد بر خرپاها بایستی حتما" در محل اتصالات (مفصلها) به خرپا وارد شوند .

کاربرد خرپاها :

خرپاها مفید ترین ومعمول ترین فرم ساختمانی هستند که در انواع ساختمانها وماشینها بکار می روند . ساختمانهای خرپایی ، در مقابل نیروهای وارد آمده مقاومت بسیاری دارند واز لحاظ اقتصادی نیز ساختن آنها مقرون به صرفه است . اتصال میله های خرپاها به یکدیگر چنانچه فلزی باشند ، بوسیله جوش یا پرچ صورت می گیرد وچنانچه خرپای چوبی باشد ، اتصالات آن به وسیله میخ وپیچ انجام می گیرد . خرپا را برای پوشاندن سقف ها ، بویژه سقفهای سنگین یا سقف های با دهانه های زیاد ونیز پلها به کار می برند . در بعضی از ماشین های سنگین ، مثل جرثتقیلها ، نیز از خرپا استفاده می شود .خرپاها ضمن داشتن مقاومت زیاد ، از نظر وزن سبک هستند . استخوان بندی بال بعضی از پرندگان که برای پرواز باید سبک باشند ، به صورت خرپا تکوین یافته است .اسکلت بندی هواپیماها را نیز به همین علت از نوع خرپایی انتخاب می کنند .

انواع خرپاها از نظر شکل :

این تقسیم بندی در کتابهای تحلیل سازه آمده است که می توان به خرپاهای پرات ، هاو ، فینک ، قوسی ، دندانه ای برای سقف و خرپاهای پرات ، هاو ، وارن ، پارکر، بالتیمور ، k برای پل استفاده کرد .

پروفیل های رایج در خرپا سازی :

در خرپا سازی می توان برحسب مورد از پروفیلهای فولادی مختلف استفاده کرد .

1ـ استفاده از پروفیل های L و در خرپاهای سبک به نحوی که وترهای بالایی وپایینی از و قطری از L استفاده می شود .

2ـ استفاده از پروفیل های IPE یا IPB و و L به طوری که وترهای بالایی وپایینی از واعضای قائم IPE و IPB وقطریها از 2L پشت به پشت.

3ـ استفاده از پروفیل های مثل I یا IPE و 2 .

4ـ در طراحی خرپاهای بسیار سنگین از پروفیلهای IPB استفاده می کنند ، ولی وترهای بالایی وپایینی به صورت افقی است .

5ـ امروزه به کمک تکنیک ، نورد کردن پروفیلهای قوطی مربع ومربع مستطیل بسیار ساده شده است وهیچگونه اضافه قیمت ساخت برای این نوع پروفیلها در مقایسه با دیگر پروفیلها در خرپاسازی وجود ندارد .

6ـ از پروفیلهای لوله ای شکل در خرپاسازی استفاده می شود . تنها مشکل در استفاده از این نوع پروفیلها بریدن وجفت وجور کردن قطعات به یکدیگر است . استفاده از این نوع پروفیل در صنایع جرثتقیل سازی اهمیت بسیار دارد .

اتصالات در خرپاها :

اعضای خرپاها به وسیله جوش ، پیچ ومهره یا پرچ به یکدیگر متصل می شوند . اتصال اعضاء گاهی به طور مستقیم وگاهی به وسیله ورقی موسوم به (( ورق اتصال)) صورت می گیرد . بنابراین ، در عمل نه تنها حالت اتصال مفصلی در انتهای اعضا وجود ندارد ، بلکه پیوند آنها به یکدیگر و به ورق اتصال از گیرداری قابل ملاحظه ای نیز برخوردار است . توجه به نکاتی خاص موجب می شود که فرض اتصال مفصلی ونیروی محوری خالص در اعضای خرپاها واقعیت بیشتری پیداکند . از مهمترین ملاحظات در این مورد آن است که در طرح خرپا سعی شود تا امتداد محور میله ها از نقطه مشترکی بگذرد همچنین اعمال نیروهای خارجی به محل گره ها از شرایط دیگر این فرض می باشد .

ورقه های اتصال در خرپا :

ورق اتصال در خرپا با توجه به فرم اعضای آن به دست می آید . یکی از مسائلی که گاهی در اتصالات خرپاها پیش می آید ، خمش ورق اتصال است . خمش ورق اتصال در بعضی موارد موجب تغییر فرم وکج شدن خرپا واحتمالا" خرابی آن می شود . بسیاری از خرابیهای ساختمانهای خرپایی به علت اتصال ضعیف ( جوش یا پیچ وپرچ) وخمش ورق اتصال اتفاق افتاده است . گسیختگی جوش ، پارگی ورق وبرش پیچ وپرچها را نیز باید از ضایعات اتصالات ضعیف خرپاها به شمار آورد .

تیر مشبک :

تیر مشبک تیری است که مانند یک خرپا می باشد . تیر مشبک دارای بالهای فوقانی وتحتانی وجان دارای اعضای قائم وقطری است که بارهای وارد شده را اصولا" به شکل نیروی محوری (فشاری وکششی) تحمل می کنند . تیر مشبک در دهانه های بزرگ ویا برای عبور لوله های تاسیساتی از داخل شبکه های آن به کار می رود .

روش ساخت تیر مشبک :

در ساخت تیر مشبک ممکن است از پروفیلهای L ، ، I ، H استفاده شود . در تیر مشبک سبک اصولا" بالهارا از نبشی تنها ویا دوبل می سازند . اگر اتصال توسط جوش باشد ، قطعات شبکه را می توان به طورمستقیم به داخل نبشی بالها جوش داده که در اینصورت امتداد محورهای خنثی قطعات مختلف در عمل از یک نقطه می گذرند ، ودیگر به ورق اتصال نیازی نخواهد بود . در صورت اتصال یا پیچ لازم از ورق اتصال استفاده شود .

قابها :

ساختمانهای قابی : بنا به تعریف سازه هایی هستند که از اتصال اعضای باربر به یکدیگر تشکیل می شوند . اسکلت قابی متشکل از شبکه های چهارضلعی وسه بعدی است که از اعضای قائم (ستونها) واعضای افقی (تیرها) تشکیل شده است . وممکن است اعضای قطری نیز داشته باشد . اعضای اصلی سازه های قابی عبارتند از تاوه ها ، تیرها ، ستونها ، مهارها ، شالوده ها واز عمده ترین اعضای فرعی آن دیوار برشی است .سیستم های سازه های قابی بخصوص در ساختمانهای چندطبقه کاربرد فراوان دارند . بار سقف در سازه های چند طبقه قابی ، ابتدا توسط سقف ها واز طریق تیرچه ها به تیرهای اصلی واز طریق تیرها به ستونها انتقال می یابد .

قابهای فلزی شیبدار :

قابهای فلزی شیبدار در پوشش دهانه های بزرگ در ساختمانهای صنعتی مانند کارخانه ها ، انبارها ، آشیانه هواپیما ، سالن های ورزشی و... مورد استفاده قرار می گیرد . این نوع پوشش نسبت به انواع خرپا سازی دارای مزایای چندی است که مهمترین آنها عبارتند از : صرفه جویی در مصالح ومدت ساخت ونصب ، نمای زیباتر واستفاده از فضای زیر پوشش . بنابراین ، قابهای شیبدار در مهندسی مدرن اهمیت ویژه ای کسب کرده است وبتدریج جای ساختمانهای سیستم خرپایی را گرفته ومی گیرد .

وقتی که دهانه قاب بیش از 15 متر است ویا در مواردی که نسبت ارتفاع به طول دهانه کوچک است ، رانش افقی پایه ها که بر شالوده تاثیر می گذارد ، بزرگ می شود . در نتیجه برای مقابله با آن ، استفاده از شالوده های منفرد معمولی غیر عملی است که در چنین حالتی از شالوده های منفرد با شکل هندسی مخصوص استفاده می شود . در حالت کلی ودر دهانه های بزرگ رانش بین دوپایه ، باید با گذاردن کش فلزی در بین دوپایه گرفته شود . این کش ها برای تمام رانش بین دوپایه محاسبه می شود وبا اتصال پنجه مفصلی به صفحه پای ستون متصل می گردد واغلب لازم است که با گذاردن بست قورباغه ای آنها را به حالت تنیده در آورد .هنگامی که کش در محل صحیح خود قرار گرفت وبه اندازه لازم تنیده شد ، می توان برای جلوگیری از زنگ زدگی ، تمام آن را در بتن قرار داد .

روش ساخت قابها :

قابها را می توان از نیمرخهای نورد شده ، مقاطع مرکب ویا ترکیب این دو ساخت .قابهای شیبدار ساخته شده از نیمرخهای نورد شده تا دهانه های حدود 10 متر با سادگی وصرفه جویی مخصوص به خود کاربردهای فراوانی دارد . از طرف دیگر ، اتصال جوش از نظر ساخت شکلهای مرکب با ارتفاع متغیر در مقطع ، یا ماهیچه های منحنی در گوشه ، تسهیلات خوبی را فراهم می کند . همچنین اتصال جوش در این گونه قابها به مقدار زیادی به ظرافت وزیبایی آنها کمک می کند . بنابراین ، توصیه می شود در ساخت قابهای شیبدار از اتصال جوش استفاده گردد . در کارگاه شکل قاب مورد نظر بر سطح مسطحی پیاده می شود واز روی شکل الگو برداشته شده با استفاده از پروفیلهای انتخاب شده و ورق آهن برابر الگو بریده شده وسپس جوش می گردد .

ابعاد ساختمانی :

قابهای فلزی را می توان با صرفه جویی در دهانه های حدود 8 تا 60 متر وبیشتر به کار برد .فاصله قابها از یکدیگر برحسب مقدار بار ودهانه ، معمولا" بین 5/4 تا 10 متراست ومی توان ارقام زیر را به عنوان راهنما در طرح ساختمان در نظر داشت :

دهانه (m)
فاصله قابها (m)

9تا 12
5/4

12تا 18
5/5

18 تا 30
6

بیش از 30
5/1 تا6/1 دهانه

بند انبساط در ساختمانهای قابی:

در قابهای فلزی که در تماس با دیوارهای مصالح بنایی قرار می گیرند ، در ساختمانهایی که طول آنها بیش از 50 متر باشد ، بسته به طول ساختمان وتغییرات درجه حرارت محیط ، تعبیه درز انبساط لازم است .

گردآورنده :امیر طالبان پور بیات

/ 1 نظر / 40 بازدید
مهندس سید علی مرتضوی

با سلام با تشکر از مطلب مفیدتان با توجه به نزدیکی فعالیت کاری وبلاگ شما با وبلاگ من خواهشمند است که وبلاگ مرا با نام " طراحی و ساخت سوله " لینک بفرمایید و سپس در قسمت نظرات وبلاگ من اطلاع بفرمایید تا شما را لینک کنم (لطفا بفرمایید شما را با چه نامی لینک کنم) آدرس وبلاگ http://sooleh.blogsky.com/ با تشکر