فوم بتن سبک

 

مشخصات فنی :

* فرم : مایع              
* یون کلر : فاقد مواد سمی و یون کلر میباشد.

* رنگ : شیری   
* قابلیت انحلال :براحتی در آب حل میشود .

*پایه : سلولز  
* میزان مصرف : % 32/1- 48/0 وزن سیمان مصرفی

*  وزن مخصوص : یک 

* نگهداری 24 ماه در ظروف در بسته و بالای صفر

ph  *  :7- 5/6          
 *   بسته بندی :ظروف 20 و 220 لیتری

 

بتن سبک - فوم بتن یا بتن کفی

امروزه مهندسین و معماران سازنده ساختمان در دنیا با استفاده از بتن سبک در قسمتهای مختلف بنا با سبک کردن وزن ساختمان به طور مستقیم -به لحاظ سبکی ویژه این نوع بتن – و صرفه جویی در مصرف انرژی بطور غیر مستقیم -به لحاظ عایق بودن این نوع بتن در مقابل سرما و گرما و در نتیجه کاهش میزان مواد سوختی - ، از لحاظ اقتصادی گامهای بلند و مهمی برداشته اند .

فوم بتن پوششی است جدید جهت مصارف مختلف در ساختمان که بعلت خواص فیزیکی منحصر به فرد خود بتنی سبک و عایق با مقاومت لازم و کیفیت مطلوب نسبت به نوع استفاده از آن ارائه میدهد. این پوشش از ترکیب سیمان ، ماسه بادی -ماسه نرم- ،آب  فوم -ماده شیمیایی تولید کننده کف- تشکیل میشود . ماده کف زا در ضمن اختلاط با آب  در دستگاه مخصوص ، باسرعت زیادی حبابهای هوا را تولید و تثبیت نموده و کف حاصل که کاملاً پایدار می باشد در ضمن اختلاط با ملات سیمان و ماسه بادی در دستگاه مخلوط کن ویژه،خمیری روان تشکیل میدهد که بصورت درجا یا در قالبهای فلزی یا پلاستیکی قابل استفاده میباشد.این خمیر پس از خشک شدن با توجه به درصد سیمان و ماسه بادی دارای وزن فضایی از 300 الی 600 کیلوگرم در متر مکعب خواهد بود .

 ویژگی های عمده فوم بتن :

1-  عامل اقتصادی : سبکی وزن با مقاومت مطلوب فوم بتن با توجه به نوع کاربرد آن بطور کلی به لحاظ اقتصادی مخارج ساختمان را بمیزان قابل ملاحظه ای کاهش می دهد چون در نتیجه استفاده از آن ، وزن اسکلت فلزی و دیوارها و سقف ها کاهش یافته و ضمناً باعث کاهش مخارج فونداسیون وپی درساختمان می گردد که با توجه به خواص فوق ، با سبک تر بودن ساختمان ، نیروی زلـــزله خسارات کمــتری را در صورت وقوع متوجه آن می سازد .

2ـ سهولت در حمل و نقل و نصب قطعات پیش ساخته : حمل و نقل قطعات پیش ساخته با فوم بتن هزینه کمتری را نسبت به دیگر قطعات بتنی در برداشته و  نصب قطعات به علت سبکی آنها ، بسیار آسان است . هر گونه نازک کاری براحتی روی پوشش فوم بتن قابل اجراست و ضمناً چسبندگی قابل توجهی با سیمان و گچ دارد . خواص فوق العاده عایق بودن در مقابل گرما، سرما و صدا : فوم بتن به علت پایین بودن وزن مخصوص آن یک عایق مؤثر در مقابل گرما، سرما و صداست .

ضریب انتقال حرارتی فوم بتن  بین 065/0 تا 465/0 kcal/m2hc می باشد - ضریب هدایت حرارتی بتن معمولی بین 3/1 تا 7/1 می باشد

3- استفاده از فوم بتن بعنوان عایق باعث صرفه جویی در استفاده از وسایل گرمازا و سرمازا می گردد . فوم بتن عایق مناسبی جهت صدا با ضریب زیاد جذب آکوستیک بشمار می رود که در نتیجه بعنوان یک فاکتور رفاهی در جهت جلوگیری از ورود صداهای اضافی اخیراً مورد توجه طراحان قرار گرفته است .

4- خصوصیات عالی در مقابل یخ زدگی و فرسایش ناشی از آن و مقاومت در برابر نفوذ رطوبت و آب – نظر به اینکه فوم بتن در قشرهای سطحی دارای تخلخل فراوان می باشد در نتیجه شکافهای موئین و درزهای کمتری در سطح ایجاد می شود و اگر پوشش فوم بتن با ضخامت کافی مورد استفاده قرار گیرد در مقابل خطر نفوذ باران و رطوبت مقاومت مطلوبی خواهد داشت .

5-مقاومت فوق العاده در مقابل آتش : مقاومت فوم بتن در مقابل آتش فوق العاده می باشد .

بطور مثال قطعه ای از نوع فوم بتن با وزن فضایی 700 الی 800 کیلوگرم در متر مکعب که حداقل 8 سانتیمتر ضخامت داشته باشد براحتی تا 1270 درجه سانتیگراد را تحمل می نماید و اصولاً در وزنهای پایین غیر قابل احتراق است .

6-قابل برش بودن : بدلیل قابل برش بودن با اره نجاری و میخ پذیر بودن آن ، کارهای سیم کشی و نصب لوازم برقی و تاسیسات خیلی سریع و براحتی قابل عمل خواهد بود .

کاربرد فوم بتون در ساختمان :

   شیب بندی پشت بام :

1-  فوم بتن با صرفه ترین و محکم ترین مصالح سبکی است که میتوان از آن برای پوشش شیب بندی استفاده نمود . نظر به اینکه با دستگاه مخصوص بصورت بتن یکپارچه در محل قابل تهیه و استفاده است می توان مستقیما روی آن را عایق بندی یا ایزولاسیون نمود .

2-    کف بندی طبقات :

 بدلیل سبکی وزن فوم بتن و آسان بودن تهیه آن ، می توان کف تمامی طبقات ، محوطه و بالکن ساختمان را بعد از اتمام کارهای تاسیساتی با آن پوشانده و بلافاصله عملیات بعدی را مستقیما روی آن انجام داد .

3-    بلوکهای غیر باربر سبک :

 با بلوکهای تو پر به ابعاد دلخواه می توان تمامی کار تیغه بندی قسمتهای جدا کننده ساختمان را با استفاده از ملات یا چسب بتن انجام داد . با این نوع بلوکها علاوه بر اینکه از سنگین کردن ساختمان جلوگیری می شود عملیات حمل و نصب خیلی سریع انجام می گیرد و دستمزد کمتری هزینه می شود . پس از اجرای دیوار می توان مستقیما روی آن را گچ نمود . این بلوکها دارای وزن فضایی بین 800 الی 1000 کیلو گرم می باشند .

4-    پانلهای جداکننده یکپارچه و نرده های حصاری جهت محوطه و کاربری در موارد خاص:

جهت ساخت دیوارهای سردخانه ها ، گرم خانه ها و سالنهای ضد صدا می توان با قالب بندی ، فوم بتن را بصورت یکپارچه عمومی ریخت . بدلیل ویژگی عمده عایق بودن این نوع بتن ، جهت عایق بندی سردخانه ها ، گرم خانه ها ، پوشش لوله های حرارتی و برورتی و غیره کاربرد مهمی دارد . ضمنا بدلیل اینکه عایق صدا میباشد برای موتور خانه ها و اتاقهای اکوستیک مورد استفاده قرار میگیرد .

/ 0 نظر / 56 بازدید