آب‌نما

 از قرن 18 میلادی بکارگیری پمپ برای به حرکت درآوردن جریان آب در آب‌نماهای مختلف رواج یافت که در آن زمان از موتورهای بخار برای تامین قدرت پمپ استفاده می‌شد و امروزه از نیروی برق بدین منظور استفاده می‌شود. تا به امروز با توسعه صنعت و امکان استفاده از مواد اولیه مختلف و همچنین افزایش علاقه مردم به استفاده از آب‌نما، شکلهای متفاوتی از این سازه به بازار عرضه شده است.  آب‌نماهای امروزی معمولا سیستم بسته‌ای دارند یعنی  آب درون مخزن سیستم قرار می‌گیرد و با کمک نیروی پمپ مسیری را در آب‌نما طی می‌کند و مجدد به درون مخزن بازمی‌گردد. بنابراین نیازی به اضافه شدن آب از محیط خارج سیستم به درون آن نمی‌باشد.

آب‌نما می‌تواند در فضای داخلی و خارجی ساختمان و با اشکال و اندازه‌های متفاوت مورد استفاده قرار گیرد. برخی از آنان به گونه‌ای طراحی شده اند که می‌توان به عنوان وسیله تزئینی روی میز کار از انان استفاده کرد و برخی به شکل آبشار تمامی طول یک دیوار یک ساختمان بزرگ را پوشش دهند. در ساخت آب نما نیز از مواد مختلفی همانند سنگ، گرانیت، استیل، رزین و شیشه استفاده می‌شود. همچنین در برخی از اب نماها از دو عنصر موسیقی و نور برای زیباسازی بیشتر آنان استفاده می‌شود. در ادامه با برخی از انواع آب نماهایی که در محیط خارجی و فضای سبز ساختمانها و همچنین محیطهای داخلی ساختمانها استفاده می شوند آشنا می‌شویم.

آبشارهای باغیGarden waterfall

این نوع آب نما در فضای باز و آزاد قرار دارد و تداعی کننده آبشار است و عرض و ارتفاع ریزش آب بستگی به مساحت باغ دارد. مسلما هر مقدار فضا بزرگتر باشد، آبشار بزرگتری نیز می‌توان برای آن در نظر گرفت.

فواره‌های دیواری باغی Garden wall fountain

آب از منفذی موجود بر روی دیوار بیرون می‌آید  و درون محفظه‌ای که در قسمت پایین است می‌ریزد.

 

دیوارهای آبی داخلی و خارجی indoor and outdoor water wall و آبشارهای داخلیindoor water fall

  آب می تواند به شکل مستقیم و عمودی و یا با توجه به شیب ساختار آبنما، تا حدودی شیب دار به سمت پایین جاری شود. در نمونه‌هایی که آب به صورت عمودی به طرف پایین می‌ریزد، یا صفحه‌ای از جنسهای مختلف همانند شیشه پلاستیک مس و .... نیز در نظر گرفته می‌شود و یا آنکه آزادانه و بدون آنکه با صفحه‌ای تماس داشته باشد از قسمت بالای آبنما به قسمت پایین می‌ریزد.

 

فواره‌های محیط داخلی و خارجی outdoor and indoor fountain

از جمله پرطرفدارترین آب‌نماها هستند که در اندازه‌های متفاوت و اشکال مختلف ساخته‌ می‌شوند و می‌توان از آنان برای تزئین اتاقهای منزل و محل کار و همچنین فضای باز ساختمانها استفاده کرد. اندازه برخی از این فواره‌ها به گونه‌ای است که می‌توان آنان را بر روی میز محل کار و یا کابینت آشپزخانه گذاشت که در ایران با نام آبنمای رومیزی نیز شناخته می‌شوند.

      منبع: وبلاگ باغبانی سبز

/ 0 نظر / 99 بازدید