سازه های پیش تنیده :


در بیشتر حالت ها سیستم پیش تنیدگی به عملیات اجرایی ساخت پروژه این امکان را می دهد در مواقع غیر ممکن ملزومات معماری طرح رعایت و محدودیت های موجود برطرف گردد.
اگر چه سیستم پیش تنیدگی در مراحل ساخت، سرهم کردن قطعات(مونتاژ)، برپاسازی و نصب در موقعیت به معلومات و دانش تخصصی و فنی نیاز دارد، مفهوم کلی کار به صورت زیر توضیح داده می شود :
اگر تعدادی بلوک چوبی که درون آنها سوراخی اجرا شده است و از میان سوراخ نوار لاستیکی عبور داده شود و دو طرف انتهای نوار لاستیکی را نگاه داریم، بلوک ها از قسمت پایین از هم جدا می شوند.در این شرایط پیش تنیدگی توسط قرار دادن یک جفت مهره در دو انتهای نوار لاستیکی قابل شرح است بطوری که با پیچاندن مهره ها کم کم بلوکها در قسمت پایین به هم نزدیک شده و نهایتا به طور محکم به هم فشار خواهند آورد.
در این حالت اگر از دو قسمت انتهایی مجموعه را بلند کنیم این بار مجموعه بلوک ها از هم جدا نمی شود و بطور مستقیم و در کنار هم موقعیت خود را حفظ می کنند.
این نوار لاستیکی محکم شده در واقع همان Tendon (فولادهای پس تنیدگی) در مقیاس واقعی می باشند که توسط وسایل مهاری گوه ای شکل در محل انتهایی بسته می شوند.مزایای پیش تنیدگیبرای درک بهتر مزایای پیش تنیدگی دانستن اطلاعاتی از خواص بتن مفید خواهد بود.
بتن در برابر فشار بسیار مقاوم است اما در برابر کشش ضعیف است. به عنوان مثال وقتی نیرویی کششی در مقطع آن عمل کند، ترک می خورد. به طور متداول در سازه های بتنی وقتی باری شبیه به خودرو در یک پارکینگ بر روی دال بتنی و یا تیرها قرار گیرد، تیر تمایل به انحنا و خم شدن دارد.
این تغییر شکل خمیدگی باعث می شود پایین تیر اندکی دچار کشیدگی و ازدیاد طول شود.معمولا همین مقدار اندک کشیدگی برای ایجاد ترک در بتن کافی است.
میل گردهای تقویتی(bars ) فولادی به صورت مدفون در بتن به عنوان تقویت کشش برای محدود کردن عرض ترک قرار داده می شود. میلگردها در این حالت وقتی فقط به صورت مدفون در بتن قرار داده می شود به صورت نیروهای Pssive عمل می کند و تا زمانی که خیز در بتن به مرحله قبل از ایجاد ترک نرسیده است نیرویی را تحمل نمی کند.اما Tendon یا همان فولادهای پیش تنیدگی به صورت نیروهای Active در سیستم عمل می کنند.
در سیستم پیش تنیدگی فولاد به عنوان عامل مقاوم و موثر عمل می کند. به طوری که امکان بوجود آمدن ترک در بتن وجود نخواهد داشت.
سازه های پیش تنیده حتی اگر تحت بارگذاری کامل قرار گیرند، می توانند طوری طراحی شوند که کمترین خیز و ترک در سازه ایجاد شود.کاربردهاتقریبا در تمام انواع سازه ها سیستم پیش تنیدگی کاربرد دارد.
در سازه ساختمان ها، پیش تنیدگی اجازه ایجاد دهانه آزاد بیشتر بین تکیه گاه ها می دهد. ضمنا ضخامت دالهای بتنی نیز کمتر، تعداد تیرها کمتر و لاغرتر و امکان ساخت اعضا سازهای چشمگیر و نمایشی از مزایای آن است.
دال نازکتر به معنای استفاده کمتر از بتن می باشد به علاوه این که ارتفاع کلی ساختمان برای ارتقای کف تا کف یکسان نیست به ساختمانی که از سیستم پیش تنیدگی استفاده نشده کمتر می باشد.
بنابراین سیستم پیش تنیدگی باعث می شود وزن سازه به طور قابل توجهی نسبت به ساختمان بتنی معمولی با همان تعداد طبقات کاهش یابد. این موضوع باعث کاهش بار فندانسیون می شود و می توان مزیت اصلی آن برای نواحی لرزه خیز باشد.
در مقایسه با ساختمان با شرایط مشابه یک ساختمان کوتاه به سیستم های مکانیکال کمتر و همچنین هزینه نمای خارجی کمتری احتیاج دارد.

مزایای سازه های پیش تنیده :

1. ایجاد دهانه‌های بزرگتر که موجب افزایش فضای مفید در ساختمان شده و قطعاً در پروژه‌های مختلف اعم از ‏تجاری- اداری- فرهنگی، مسکونی و ورزشی، استفاده مطلوبتری خواهد داشت.‏

۲‏.استفاده از حداکثر ظرفیت مکانیکی مصالح، چون کل مقطع بتنی تحت فشار بوده و از نهایت مقاومت کابل‌های ‏پیش‌تنیده نیز همواره استفاده می‌گردد.

‏3. کاهش ارتفاع تیرها و در بسیاری موارد حذف تیرها. (عموماً در دهانه‌های تا حدود 10متر امکان حذف تیر آویز از سقف ‏مقدور می‌باشد). ‏

‏4. ضخامت کم دال‌های بتنی.‏

5. کاهش وزن (مصالح مصرفی) سازه که تاثیر بسزایی در کاهش بار زلزله داشته و عملکرد لرزه‌ای سازه را بهبود می‌بخشد.‏

‏۶.  کنترل خیز، چون نیروهای پیش‌تنیدگی موجب ایجاد خیز معکوس می‌شوند.

‏‏7. کنترل ترک در سازه، چون مقطع بتنی همواره تحت فشار می‌باشد.‏

‏ 8. کاهش ارتفاع طبقات مفید ساختمان و به تبع آن کاهش هزینه کلیه سطوح و آیتم‌های عمودی از جمله نما‌سازی، ‏تاسیسات، تیغه چینی، گچ‌کاری و رنگ و نقاشی.‏

‏9. سرعت اجرای بالاتر به دلیل عدم نیاز به زمان طولانی برای باز کردن قالب پس از انجام عملیات کشش کابل‌ها.‏

‏10. دوام بیشتر سازه به دلیل تحت فشار بودن دائمی بتن و عدم ایجاد کشش در آن.‏

‏11. امکان تامین پارکینگ‌های بیشتر در ساختمان به خاطر افزایش طول دهانه‌ها.‏

‏12. اجرای زیباتر و جذابتر سازه از نظر معماری و به تبع آن ا فزایش کیفیت، مطلوبیت و مرغوبیت طرح.‏

‏13. هزینه کمتر در مقایسه با سیستم‌های مرسوم سازه‌ای به دلیل کاهش مصرف مصالح و به تبع آن کاهش نیروی انسانی ‏مورد نیاز و سایر هزینه‌‌های اجرایی.‏

‏14. سهولت عبور لوله‌های تاسیسات و انعطاف‌پذیری در ایجاد بازشوها در دال‌های پیش‌تنیده.‏

‏15. امکان کنترل کیفیت سازه در حین ساخت، چون پس از انجام عملیات کشش کابل‌ها هر گونه نارسایی در اجرای سازه ‏قابل مشاهده و اصلاح خواهد بود.

/ 0 نظر / 24 بازدید