آشنایی با انواع دوربین مدار بسته جهت ساختمان

ساده ترین شکل از یک سیستم دوربین مدار بسته اتصال یک دوربین آنالوگ ( با خروجی های AV ) به مانیتور می باشد که امکان مشاهده همزمان تصاویر گرفته شده توسط دوربین فراهم می شود اما در حالت پیشرفته تر با افزایش تعداد دوربین ها و نیاز به استفاده از سیستم های کنترلی از قبیل سیستم کنترل زاویه ی دید ، سیستم بزرگنمایی دوربین ها ٬ مشاهده و ضبط تصاویر چند دوربین ٬ بکار گیری تجهیزات پیشرفته و کاملتر ضروری خواهد بود .

  برخی از تجهیزات مورد استفاده در سیستم های CCTV عبارتند از :  

● دوربین ها  (camera)

● کاور دوربین (camera Housing) کاور در واقع محفظه و پوشش خارجی است که با قرار گرفتن دوربین ٬ لنز و منبع تغذیه در داخل آن ٬ تجهیزات داخلی در مقابل عوامل طبیعی مختلف مانند سرما و گر مای نا مناسب ٬ نور خورشید٬ ضربه ٬ گرد و غبار و عوامل مکانیکی دیگر حفظ می کند .

● پایه دوربین (Bracket ) جهت ثابت نمودن دوربین و زاویه تحت نظارت آن مورد استفاده قرار می گیرد .

ضبط کننده  (Recorder)

نمایش دهنده تصویر monitor) )

● انتخاب کننده  (switcher)

کنترل کننده (controller)

● کارتهای تصویر  (capture card)

● کواد  (Quad)

ترکیب کننده ها  (Multiplexer)

تقویت کننده رادیویی  (Booster)

نظم دهنده ویدیویی  (Video Router)

با توجه به نوع سیستم مونیتورینگ و کیفیت مورد انتظار از تصاویر گرفته شده ٬( کیفیت تصاویر ارتباط مستقیمی با نوع دوربین ٬ لنز مورد استفاده و شرایط محیط دارد ) تنوعی بالایی در دوربینهای موجود در بازار وجود دارد  .

انواع دوربین به لحاظ کاربرد :

● دوربین مداربسته مخفی- مینیاتوری :

● نیمه صنعتی و صنعتی :
صنعتی hikvision
صنعتی lilin

● دوربین ثابت دید در شب : از ویژگی های دوربین دید در شب سنسور حساس به نور آن می باشد که با تاریک شدن محیط دوربین به حالت دید در شب سوئیچ می شود علاوه بر این در داخل کاور این دوربین ها تعدادی LED مادون قرمز تعبیه شده که همانند پروژکتورهای مادون قرمز عمل کرده و امکان تصویر برداری سیاه و سفید را در شرایط بسیار تاریک برای دوربین فراهم می نماید . توانایی پروژکتور مادون قرمز این دوربین ها به تعداد LED های آن بستگی داشته که می توان جهت تقویت آنها از پروژکتورهای مادون قرمز مجزا استفاده نمود . دوربین های دید در شب معمولا قابلیت تصویربرداری در فواصل 5 تا 6 متر را بخوبی خواهند داشت .

● دوربین ثابت دام – DOME : این نوع دوربین دارای ظاهری حبابی شکل می باشد و معمولا مستقیما بر روی سقف ثابت می شود .  محفظه حبابی شکل دوربین دام نقش محافظ را داشته و آنرا جهت نصب در محیط های بسته اداری بسیار مناسب نموده است . دوربین داخل کاور حبابی ٬ از انواع دوربین های مینیاتوری می باشد که می توان لنز آنرا از داخل تنظیم نمود . 
● اسپید دام SPEED DOME  : نوع کاملی از یک دوربین رنگی با کارایی بالا و قابلیت های بسیار ویژه نظیر چرخش  360 درجه افقی و 180 درجه عمودی توسط کی برد و دستگاه کنترل خاص ٬ قابلیت بزرگنمایی و زوم اپتیکال و تنظیم شدت نور  می باشد که آنرا بهترین گزینه جهت نصب در محیط های باز و سالن های تولیدی بزرگ نموده است .از دیگر خصوصیات این نوع دوربین ها قابلیت دید در شب با حداقل نور محیط می باشد.

 
دستگاه ضبط تصاویر دوربین مداربسته ( دی وی آر – DVR ) :

این دستگاه که در واقع کامپیوتری جهت تبدیل سیگنال های آنالوگ خروجی از دوربین مدار بسته (صنعتی و غیر صنعتی و PTZ و ... ) به سیگنال دیجیتال و ذخیره سازی آنها می باشد .

که قابلیت کنترل کامل هر یک از دوربین ها را داشته و میتوان با دادن برنامه تعداد فریم – زمان شروع فیلمبرداری ٬ زوم و ... دوربین های خاص مدار بسته تنظیم نمود . این سیستم قابلیت اتصال انواع هارد دیسک ساتا را داشته و می توان به راحتی انرا به اینترنت متصل نمود .

علاوه بر این از طریق کابل شبکه می توان دستگاه دی وی آر را به کامپیوتر و یا مستقیما به مانیتور متصل نمود و به تصاویر ذخیره شده و همچنین تصاویر ارسالی از هر دوربین دسترسی داشت .

دستگاه DVR دارای سیستم عامل نبوده و به همین جهت احتمال ویروسی شدن و یا هنگ سیستم وجود ندارد .

لازم به ذکر است ٬ کیفیت نهایی تصاویر ذخیره شده به دستگاه DVR ٬ نرخ فریم ٬ نوع و کیفیت دوربین مداربسته ٬ لنز انتخاب شده و نور محیط به شدت وابسته می باشد که خریداری دستگاه های در وی ار گرانقیمت و HD بدون داشتن دوربین های باکیفیت نتیجه مطلوبی نخواهد داشت .
/ 0 نظر / 47 بازدید