محاکمه مهندسین ناظر در دادگاه جنایی!!!

 جناب آقای مهندس هاشمی عزیز که کماکان همه چیز را بیشتر و بهتر از همه می دانند،در برنامه تلوزیونی در این رابطه،با قبول تقصیر مهندس ناظر،هیچ اشاره ای به مسولیتها و ضعفهای مفرط سازمان تحت امر خود در این رابطه ننمود و همچون همیشه با قربانی کردن مهندس ناظر بی پناه،بار دیگر ثابت نمود که مهندسین ناظر فریادرسی ندارند و همه مدیران سازمان در مواقع ضروری، اعضاء را زیر پای خود سر خواهند برید.
جناب آقای مهندس کنشلو،مهندس ناظر ساختمان مذکور و از پیشکسوتان حرفه نظارت ساختمان با بیش از یک دهه سابقه نظارت،تازه ترین قربانی سالها بی توجهی مدیران سازمان نظام مهندسی ساختمان به اتفاقات اینچنینی است که در شرایط یکسان و بطور طبیعی در هر جای دنیا ممکن است رخ دهد.

در این بحث چند سوال کلیدی وجود دارد:
1- آیا در مقررات ملی ساختمان در مورد گودبرداری چه آموزشی به مهندسین داده شده است؟در حالیکه حتی در آزمونهای بسیار مشکل و نفسگیر برای اعطاء پروانه اشتغال نظارت و محاسبه،حتی یک سوال هم در رابطه با گودبرداری مطرح نشده و هیچگونه آموزش علمی یا کاربردی در زمینه گودبرداری اصولی وجود نداشته و مهندسین نیز عموما با این مبحث بیگانه اند،چگونه می توان از مهندسین انتظار داشت که از گودبرداری غیر اصولی جلو گیری نمایند!!؟

در چنین شرایطی که هیچ ضابطه و دستورالعمل مشخصی در رابطه با گودبرداری وجود ندارد،و مهندس ناظر نیز صلاحیت نظارت بر چنین عملیات پر ریسکی را ندارد،بر چه اساس مسولیت حسن اجرای آن و اتفاقات احتمالی ناشی از آن بر عهده مهندسین ناظر است؟ شاید گفته شود که به هرحال بسیاری از ساختمانهایی که در حال حاضر ساخته می شود،دارای گودبرداری های عمیق بوده که از شهرداری مجوز دریافت نموده است.اتفاقا نکته همینجاست که نظام مهندسی همواره با کمترین هزینه برای شهرداری و بیشترین هزینه برای اعضاء خود عملا زیر بار چنین توجیهات غیر فنی رفته و مسولیتهای سنگین اینچنینی را بصورت عرفی به ضرر مهندسین تبدیل به قانون نموده است.هیچ پرسیده شده است که شاید شهرداری مجوز بدهد که کسی زمین را از ملک خود سوراخ و از سمت دیگر کره زمین خارج شود آیا باید مهندس ناظر زیر بار اینکار برود؟ شهرداری مجوز را برای پر کردن جیب خود صادر می کند،این نظام مهندسی است که باید در خصوص موارد فنی آن اظهار نظر نماید.در مورد اخیر که منجر به حادثه شده است چیزی حدود 5 متر و یا بیشتر گودبرداری انجام شده است،چرا نظام مهندسی و مهندسین ناظر باید زیر بار مسولیت چنین گودبرداری پر ریسکی بروند در حالیکه شهرداری مسبب و ذینفع اصلی داستان بوده است؟

3- جناب آقای مهندس هاشمی بجای اینکه در برنامه تلوزیونی به عنوان رئیس یک سازمان حرفه ای و مهندسی،بدون اطلاع از موارد فنی و حقوق حرفه ای،مهندس ناظر را هم مقصر قلمداد نماید،باید مقرر می فرمود که شهرداری پیش از صدور جواز تخریب و نوسازی،در مورد امکان گودبرداریهای بیش از یک متر از سازمان نظام مهندسی استعلام نماید،و نظام مهندسی تهران نیز بجای اجرای شو های تلوزیونی در رابطه با اعزام بازرسین گودبرداری که با سوء مدیریت جناب آقای دکتر غفرانی مسولیتهای مضاعفی را متوجه سازمان و اعضاء آن نموده است،اقدام به شناسایی و یا تربیت افراد و یا شرکتهای ذیصلاح گودبرداری نماید.و اگر هم امکان چنین کاری را ندارد،حداقل کاری که می تواند انجام دهد اینست که مسولیت کاری را که از لحاظ فنی و عملی به آن اشراف ندارد و قانونا نیز به عهده او نیست نپذیرد و مهندسین را گرفتار ننماید.

 

4- بی توجهی های مدیران ادوار پیشین سازمان و بی تفاوتی های ایشان در قبال مسائل حرفه ای و صنفی مهندسین کار را بجایی رسانیده است که پرونده های ریزش ساختمانها ناشی از گودبرداری و عملیات ساختمانی،به دادگاههای جنایی فرستاده می شود!! در حالیکه با رانندگانی که در سوانح جاده ای باعث کشته شدن یک اتوبوس انسان می شوند بسیار انسانی تر رفتار می شود،اگر مهندسی به واسطه سانحه ای در حرفه نظارتی اش،باعث فوت کسی گردد،جانی محسوب و حتی ممکن است در صورت ادامه این روند به قتل عمد نیز محکوم شود!!!!؟ در مورد سانحه شهران،در حالیکه مهندس کنشلو به عنوان مهندس ناظر ساختمان،پیش از سانحه به شهرداری گزارش تخلف داده و هشدارهای لازم را نیز داده است،بازپرس جنایی ایشان را بدون توجه به اختیارات و مسولیتهای مهندسین ناظر،یک هفته در بازداشتگاه آگاهی در کنار افراد جانی،بزهکار،کلاهبردار و ... زندانی نموده است.

اف به اینهمه بی غیرتی،اف به این همه بی مسولیتی،لعنت به هر پست و مقام و میزی که ما را اینگونه بی غیرت و بی مسولیت نسبت به همکار و هم نوع خود نماید.
جناب آقای مهندس هاشمی و سیزده عزیز دیگری که با انتخاب آقای دکتر غفرانی باعث ابقاء سیستم فشل گذشته شده اند باید پاسخگو باشند.
آقای مهندس هاشمی هرچند تنها مسبب وضع فعلی سازمان نیستند ولی بدون شک با مصلحت اندیشی خاص خود باعث و بانی اصلی ادامه روند غیر قابل قبول پیشین و بحرانی تر شدن اوضاع سازمان و اعضاء آنست.مهندس هاشمی باید پاسخ دهند که دلیل مقابله ایشان با اراده مهندسین عضو سازمان چیست؟ آیا مهندسین 20 نفر از افراد متنفذ پیشین هیات مدیره را همچون مهندس غرضی، غفاری، آخوندی،شیبانی و ... را کنار گذاشتند تا فضا برای ترک تازی های غیر مسولانه ایشان مهیا گردد؟
جناب آقای هاشمی اگر شما هم مثل آقای دکتر غفرانی توان دفاع از مهندسین را در مقابل شهردار ضد مهندس شهر تهران ندارید،پیام مهندسین را بشنوند که می گویند:


ما را به خیر تو امید نیست،شر مرسان
موفق و همیشه همراه صنف خود نظام مهندسی باشید.
این مطلب را برای دوستان خود ارسال نمایید.
منبع تشکل گام

/ 0 نظر / 32 بازدید