فاجعه ای که در انتظار شهرهای ماست

در ایران از نماهای سنگی و آجری به طور فراوان استفاده می شود.
علاوه بر هزینه های بالای این نوع نماها خطر سقوط این نماها بر سر عابرین از بزرگترین ایرادات این نوع نماها می باشد.

در شهرهای ایران اکثراً سطح اشغال ساختمان ها بیش از حد استاندارد می باشد. تراکم هم به همین منوال است.کوچه ها و خیابان های باریک می باشند. شهرهای ما طراحی نشده اند.بدلیل عدم اتصال دیوارهای پیرامونی به سازه (نداشتن نبشی‌کشی) دیوارهای آجری از قابهای فولادی بیرون پریده و یا دچار ریزش خواهند شد. اگر زلزله ای نه چندان شدید و یا شدید بیاید تنها آمار کشته شدگان در پیاده روها ومعابر تاسف بار خواهد بود. سقوط نما های سنگی و آجری، سقوط دیوارهای سفالی، سقوط پنجره ها و شیشه ها در این گذرهای باریک فاجعه بار خواهد بود.

اگر زلزله مخصوصاً شب رخ دهد هزاران نفر فقط زیر تیغه های سفالی جداکننده داخل واحدها کشته خواهند شد.

آتش سوزیهایی که لوله کشی گاز به بار خواهد آورد وحشتناک خواهد بود.ریزش و یا واژگونی کامل دیوارهای محوطه مثل دیوار محوطه مدارس که در روستاهای ورزقان مشاهده می شود در شهرها نیز تکرار خواهد شد.

ضعف های اجرایی ساختمان های بتن آرمه و فلزی انواع خرابیها را به بار خواهد آورد. مخصوصاً ساختمانهایی که به طور غیر رسمی ساخته می شوند و یا ساختمانهایی که ناظران به ندرت به آنها سر می زنند یا حتی تا پایان کار آدرسش را نمی دانند دچار خرابیهای زیادی خواهند شد.

 

ریزش دیوار محوطه یک مدرسه نوساز(۱۳۸۹)

فاصله زیاد خاموتها در انتهای ستون و احتمالاً کیفیت بد بتن

---------------------------------------------------

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) در این زلزله که حتی کمتر از زلزله طراحی است، بسیاری از سازه هایی که ظاهراً با آیین نامه های موجود طراحی و اجرا شده اند نیز دچار خرابی های قابل ملاحظه ای شده است.یکی از این موارد پروژه 228 واحدی مسکن مهر ورزقان می باشد. این پروژه در هنگام رخداد زلزله در مرحله نازک کاری و با پیشرفت فیزیکی حدوداً 80% می باشد. مطابق مشاهدات صورت گرفته، ساختمان های موجود در این مجموعه آسیب قابل ملاحظه ای دیده اند. سیستم لرزه بر این ساختمان های اسکلت فلزی با مهاربندی هم محور فولادی می باشد. عمده خرابی ها در میان قاب های بلوک سیمانی آن ها رخ داده است. علت اصلی این موضوع عدم جداسازی میان قاب ها از اسکلت سازه می باشد. با توجه به اینکه در طراحی ساختمان های رایج اثر میان قاب ها در مدل سازی اعمال نمی-شود، لذا با اعمال نیروی زلزله و انتقال آنها به میان قاب ها باعث خرابی و فروریزش آنها میگردد. در ساختمان های مورد بررسی نیز به ویژه در طبقات پایین که نیروی زلزله بیشتر است، این نیروها به میان قاب ها منتقل و با عنایت به اینکه میان قاب ها برای این نیرو طراحی نشده اند؛ در داخل و خارج از صفحه قاب دچار خرابی های گسترده ای شده اند.

فروریزش این دیوارها می توانست منجر به تلفاتی شود که خوشبختانه این ساختمان ها هنوز به مرحله بهره برداری نرسیده بودند.

در صورتی که اثر میان قاب ها در طراحی در نظر گرفته شده است می بایستی برای نیروهای وارده طراحی و به نحو مناسبی در هر دو حالت داخل و خارج صفحه مهارگردد و در صورتی که در طراحی در نظر گرفته نشده، می بایستی به نحو مناسبی از قاب های اطراف جدا گردد تا نیروهای زلزله بر روی آن اثر نکرده و در جهت خارج صفحه نیز با تمهیداتی مهار گردد.

-------------------------------------------------------------------

ضرورت رعایت مقررات برای ساخت خانه های ایمن

درحالیکه این روزها کارشناسان از عدم رعایت کیفیت در ساختمان‌ها ابراز نگرانی می‌کنند، دبیر اول سابق سازمان نظام مهندسی ساختمان از حضور دلالان در عرصه‌ طراحی و نظارت ساختمان خبر داده و آن را یکی از عوامل اصلی در عدم کیفیت مطلوب و مقاوم‌سازی ساختمان‌ها در ایران می‌دانند.

به گزارش بنانیوز کامیار بیات ماکو در گفت‌وگو با ایسنا درباره عدم اجرای مقررات ملی ساختمان در کشور اظهار کرد: مهندسان ناظر، مجری و رعایت استاندارد اجباری مصالح ساختمانی سه زیرمجموعه مقررات اصلی ساختمان هستند.

وی ادامه داد: متاسفانه عدم جاری‌شدن اصل استفاده از مجریان ساختمان، عدم رعایت استاندارد مصالح ساختمانی و حضور گسترده‌ی دلالان در عرصه‌ی طراحی و نظارت ساختمان موجب شده است مقررات ملی ساختمان در راستای استحکام و افزایش مقاومت ساختمان‌ها در ایران اجرایی نشود.

دبیر اول سابق سازمان نظام مهندسی ساختمان با تاکید بر این‌که در حین ساخت بسیاری از ساختمان‌ها مجری ساختمان فرد ذیصلاح نیست، خاطرنشان کرد: در حال حاضر هم کسی به کار مجریان نظارت نمی‌کنند، بدین معنی که مجری فعالیت خود را به صورت سوری انجام داده و نظارت جدی بر عملکرد وی وجود ندارد. ناظران هم با جدیت کار خود را دنبال نمی‌کنند و می‌گویند کار از طریق دلالان با آنها واگذار می‌شود و چون حق و حقوق آنها مکفی نیست، کیفیت کارشان به
مراتب بهبودی ندارد.

وی با بیان این‌که مجموع این عوامل باعث عدم اجرای مقررات ملی ساختمان شده است، گفت: هیچ آماری برای نشان‌دادن تعداد ساختمان‌های ایمن و مقاوم به خصوص در برابر عوامل طبیعی مثل زلزله وجود ندارد.

بیات ماکو اظهار کرد: عدم رعایت استاندارد اجباری مصالح ساختمانی، عدم جاری‌شدن اصل استفاده از مجریان ساختمان (عدم نظارت به کار مجریان)، حضور گسترده‌ی دلالان در عرصه‌ی طراحی و نظارت ساختمان و عدم پرداخت حق‌الزحمه مکفی به مهندسان طراح و ناظر سه عامل اصلی در کاهش کیفیت ساختمان‌ها در ایران است.

/ 0 نظر / 9 بازدید