3d پانل

 ورق پلی‌استایرن علاوه بر نقش قالب‌بندی وظیفه عایق حرارتی، برودتی و صوتی را به عهده دارد. در دو سمت ورق پلی‌استایرن، بتن ریزدانه‌ای به ضخامت 4 الی 7 سانتی‌متر با سیستم بتن پاششی اجرا می‌شود. این پانل‌ها، با ضخامت‌های مختلف برای حمل برش و خمش در سقف‌ها و برای تحمل بار محوری و برش عرضی در صفحه پانل، در دیوارها به کار برده می‌شوند. ساختمان های احداثی با 3D رفتار سازه ای جعبه ای شکل (BOX) دارند در این نوع ساختمان ها انتقال نیرو به صورت خطی انجام نمی شود، بلکه به صورت سطحی است، در ساختمان های با سازه تیر و ستون انتقال بار به صورت خطی است یعنی بار هر طبقه از طریق تیرها به ستون و از ستون به فوندانسیون منتقل می شود، در ساختمان های تیر و ستونی در هنگام وقوقع زلزله با تخریب سازه ای در هر یک از اجزا اعم از تیرها یا ستون ها تخریب کلی و فروریزی ناگهانی صورت می گیرد، اما در ساختمان های احداثی با 3D چنانچه در اتصال یک دیوار یا سقف یا کف تخریبی ایجاد شود سایر اجزاء بار وارده را تحمل می نماید و مانع از تخریب کلی ساختمان می شوند. اتصال ساختمان در سازه های اسکلت فلزی یا بتنی پیش ساخته موضعی و محدود است و به خصوص اگر ضعف جزئی در هر یک از اتصالات وجود داشته باشد در اثر نیروی جانبی، ساختمان را در معرض تخریب و آسیب جدی قرار می دهد، اما در ساختمان هایی که با روش 3D ساخته می شوند یکپارچگی اتصالات یکی از مهم ترین ویژگیهای این روش ساختمانی می باشد. کلیه عملیات نصب پانل‌ها در یک ساختمان همانند اتصالات، تعبیه بازشوها، نصب تاسیسات مکانیکی، برقی و غیره قبل از بتن پاشی مجموعه، انجام می‌شود. یکی از خصوصیات این سیستم، انعطاف‌پذیری آن به هنگام اجرای تاسیسات مکانیکی و برقی است. پس از انجام بتن پاشی، باید سطح بتن پرداخت شود، که این عمل در دو مرحله به وسیله ماله تخته‌ای و ماله فلزی انجام می‌شود. این سیستم برای ساختمان‌های تا 2 طبقه مسکونی مجاز دانسته شده است.

از نقاط ضعف این سیستم می‌توان موارد زیر را برشمرد: ترد بودن فولادهای پیش کشیده، مشکل در رواداری‌های پانل دیواری به هنگام نصب و شاقول کردن، سختی کنترل ضخامت بتن پاشیده شده، عدم امکان ایجاد حفره در داخل بتن پاشیده شده داخل اتصال، عدم امکان ساخت بتن با مقاومت بالا، امکان ایجاد خوردگی در فولادهای شبکه پانل به دلیل نداشتن پوشش مناسب فولادها، عدم امکان دسترسی برای تعمیر و یا اصلاح مسیر تأسیساتی.

مزایای ساختمان‌های ساندویچ پانل در سه بخش معماری، سازه و اقتصادی عبارتند از: انعطاف‌پذیری پانل‌های ساندویچی برای ایجاد اشکال مختلف در بازشوها و فضاهای داخلی ساختمان، ایجاد فضای مفید بیش‌تر به دلیل ضخامت کم آن، مقاومت در مقابل حرارت و عایق حرارتی، عایق صوتی، کاهش جرم ساختمان، کیفیت بهتر اجرای اتصالات اعضای سازه‌ای، بازپخش بیش‌تر نیرو به دلیل مکانیزه بودن ساخت پانل‌ها،
مقاومت در برابر زلزله، مقاوم در برابر طوفان و گرد باد،  تنوع در پوشش،  سبکی و سهولت جابجایی،  نصب سریع،  قابلیت ایجاد انواع شیارهای تأسیساتی، با صرفه و اقتصادی

مقاوم در برابر زلزله: در یک شرایط آزمایشگاهی کاملاً استاندارد با معیارهای شناخته شده ی علمی – جهانی , مقاومت پانلها بسیار بالاتر از حد متعارف پیش بینی شده مناطق با خطر زلزله واقعی است .از این بابت قطعات پیش ساخته نه تنها با شرایط آزمایشگاهی کاملاً مشابه حوادث واقعی , با موفقیت مواجه شده بلکه در شرایط کاملا طبیعی و واقعی نیز به بهترین حالت از این امتحان سر بلند بیرون آمده است.

عایق حرارتی: استفاده از قطعات پیش ساخته , شرایط بتن ریزی را آنچنان آسان می کند که پیشرفت و اجرای عملیات به دمای محیط و شرایط آب و هوایی منطقه مربوط نمی شود .به عبارتی در دمای بالا, تبخیر و در دمای پائین یخ زدگی به وجود نمی آید و لذا هیچگونه افزوده ای به بتون اضافه نمی گردد و همچنین بتون پس از تکمیل این مرحله که به مراتب در مدتی کوتاهتر از موارد مشابه سنتی صورت می گیرد ,سریعاً با مقاومت بالا بعمل آمده و سخت می گردد.

در دیوار پیش ساخته باربر با قطر 23 سانتیمتر، قابلیت عایق بندی در مقابل حرارت معادل °C Kcal/h m  40/0 بوده که در مقایسه با موارد مشابه سنتی 3 برابر بتن و 7/1 برابر آجر می باشد . دیوار پیش ساخته ای از جنس پلی استایر مسلح به ضخامت 4 سانتیمتر که از هر طرف به اندازة 3 سانتیمتر سیمان کاری شده باشد ( یعنی جمعاً 10 سانتیمتر ضخامت دیوار ) همچون عایقی با ضریب هدایت حرارتی معادل k w/m   78/0 عمل می کند.

عایق صوتی: یکی از محسنات قابل توجه دیوارهای پیش ساخته, قابلیت نفوذ ناپذیری صداها از آن است. در یک دید کلی دیوار پیش ساخته با ضخامت 4 سانتیمتر , 38 دسی بل صوت را جذب می کند و دیوار پیش ساخته با ضخامت 8 سانتیمتر , 45 دسی بل صوت را جذب می کند.

مقاوم در برابر حریق: کیفیت پلی استایرن مصرفی در قطعات پیش ساخته به گونه ای است که مشتعل نمی شود وبه لحاظ فنی مطابق گروه بندی F قرار می گیرد .

نصب سریع: تجربه ثابت کرده , زمانی که برای ساخت یک ساختمان با قطعات پیش ساخته مذکور صرف می شود به مراتب کوتاهتر از روش های سنتی است.             

آزمایش خمش و فشار محوری پانل:

نتایج حاصل از آزمایش بارگذاری عرضی و بارگذاری فشاری روی پانل های ساخته شده در کشور شامل یک لایه پلی استایرن در میان دو لایه بتن می باشد که یک شبکه فضایی از فولاد پیش ساخته جوش دو لایه بتن را به یکدیگر متصل می نماید. شبکه فولادی دو لایه پانل به صورت شطرنجی با ابعاد 50 در 50 میلی متر و قطر 5/2 میلی متر ساخته شده که دو لایه توسط مفتول های ارتباطی متصل می شوند.

1- آزمایش بارگذاری عرضی: آزمایش بارگذاری عرضی بر اساس بند 11 از بخش E72 آیین نامه ASTM انجام شد. خیز وسط دهانه توسط تغییر مکان سنج های الکترونیکی اندازه گیری و پس از کسر نشست متوسط تکیه گاه ها مقدار خیز خالص ثبت می گردد.عرض پانل 44 سانتی متر و هر لایه دارای 2 عدد میلگرد تقویتی 8 Ø می باشد. و ضخامت متوسط نمونه 1/7 سانتی متر اندازه گیری شده است. نمونه تحت بارگذاری رفتاری که از خود نشان داد در بار 750 کیلوگرم شروع به افزایش خیز تحت بار ثابت نمود. در نتیجه ظرفیت بار نهایی پانل شماره یک معادل بار گسترده 680 کیلوگرم بر مترمربع محاسبه شد.

2- آزمایش بارگذاری فشاری: آزمایش بارگذاری فشاری بر اساس بند 9 از بخش E72 آیین نامه ASTM انجام پذیرفت. خیز وسط دهانه و تغییر طول نمونه توسط تغییر مکان سنج های الکترونیکی اندازه گیری و پس از کسر نشست متوسط تکیه گاه مقدار خیز خالص ثبت می گردد. بارگذاری محوری (فشاری) ابعاد نمونه 44 در 270 سانتی متر ضخامت متوسط 5/7 سانتی متر و نمونه ها بدون آرماتور تقویتی می باشند. منحنی نیرو- خیز افقی وسط دهانه و منحنی نیرو- تغییر مکان عمودی به ترتیب با استفاده از مقادیر ثبت شده ترسیم گردید. پدیده خاصی تا مرحله کمانش نمونه مشاهده نکردید تا این که در بار حدود 20 تن نمونه در اکثر کمانش در فاصله 1/1 متر از بالای پانل گسیخته می شود. در نتیجه مقدار ظرفیت نهایی باربری نمونه پانل با طولی معادل 70/2 متر بدون قید جانبی برابر 20تن حاصل گردید.

جدول مقایسه ای سیستم ساختمانی 3D panel با سایر محصولات

دیوار
20 cm
سبک

دیوار
22 cm
آجری

دیوار
20 cm
سفالی

دیوار
10 cm
3D panel

خصوصیات / نوع محصول

160

420

200

140

وزن ( kg/m2 )

2.82

2.75

1.81

0.39

ضریب انتقال حرارت ( W/m2.K ( U

42.8

35

28

43

قابلیت عایق صوت ( db )

200

85

200

330

ظرفیت بارگیری کامیون 6 چرخ ( m2 )

60

28

40

120

سرعت اجرای یک گروه 4 نفره ( m2 )
( یک شیفت کاری )

ندارد

ندارد

ندارد

دارد

قابلیت باربری

دارد

دارد

دارد

ندارد

نیاز به گچ و خاک

دارد

دارد

دارد

ندارد

نیاز به نعل درگاه

ندارد

ندارد

ندارد

دارد

قابلیت تحمل بار جانبی

دارد

دارد

دارد

ندارد

پرت مصالح

دارد

دارد

دارد

ندارد

نیاز به بادبند

ندارد

ندارد

ندارد

دارد

درگیری با قاب پیرامون

دارد

دارد

دارد

ندارد

کنده کاری تاسیساتی

دارد

دارد

دارد

ندارد

انباشت نخاله ناشی از کنده کاری

دارد

دارد

دارد

دارد

پایداری در برابر آتش

 
 
 
 
/ 0 نظر / 41 بازدید