طراحی کاشت در محوطه سازی

 گاهی یک باغچه کوچک با رعایت اصول طراحی کشت و هنر ترکیب آن‌ها در عین سادگی بسیار زیبا و تماشایی است.

علم و هنر کاشت گیاهان بر اساس اصول طراحی، جهت ایجاد ترکیب‌های زیبا را طراحی کاشت گویند که در آن ضمن شناخت گیاهان باید اصول هنری مانند تعادل، سادگی، تنوع، حرکت و... را رعایت نمود. طراحی کاشت عموماً بعد از مطالعات اولیه و قبل از عملیات اجرایی صورت می‌گیرد تا ضمن ایجاد باغی زیبا بتواند جوابگوی نیازهای افراد مراجعه‌کننده باشد.

ترکیب کاشت گیاه:    Plant combination

به کاشت گیاهان مختلف در کنار هم بر اساس خواصی مانند: رنگ، اندازه، فرم، شکل، بافت، خزان‌پذیر بودن و... جهت افزایش زیبایی و یا کاهش صفات منفی آنها در طراحی گفته می­شود. برای شکل‌گیری اغلب باغ‌ها نیاز به چندین سال زمان است تا بتوان یک طرح ایده آل ایجاد نمود. کشت ترکیبی باعث تعدیل بافت ، فرم، شکل و رنگ گیاهان شده، جلوه بهتری از گیاهان نسبت به کشت مجزای آنها می دهد. در این ترکیب‌ها رقابت گیاهان بسیار جذاب می باشد. ضمناً برای ایجاد طرح‌های زیبا، گیاهانی با وضعیت رشد متفاوت مد نظر می باشد.

طراحی کاشت در محوطه داخلی:
طراح محوطه داخلی باید به این نکته واقف باشد که کاربرد اکثر محیط‌های داخلی بیشتر باید در خدمت رفاه حال انسان‌ها باشد تا در خدمت رشد گیاهان؛ و به استثناء برخی امکانات خاص که برای نمایش دادن یا رشد گیاهان به کار می‌روند (نظیر گلخانه‌ها یا شاسی‌ها)، مواد گیاهی باید قادر به تحمل شرایط محیطی ایجاد شده برای رفاه حال انسان‌ها باشند.

 گیاهان آپارتمانی از نظر نوری به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ آنهایی که به نور زیاد غیر مستقیم نیاز دارند و آنهایی که به نور کم غیر مستقیم نیاز دارند. قابل ذکر است که گیاهان رنگین برگ به نور بیشتری نیاز دارند.

 گیاهانی که در قسمت های خاصی کشت می‌شوند مانند پاسیوها بایستی دارای نیازهای یکسانی از نظر وضعیت آبیاری، اندازه، نیاز دمایی و نوری باشند.

 

پروسه طراحی داخلی:

 در پروژه‌های طراحی و ساخت ساختمان محوطه‌های داخلی تمهیدات و روش‌های زیر به عنوان راهنمایی ارائه می‌شوند. مراحل موجود در این روش‌ها روی استفاده گیاهان در داخل ساختمان‌ها تمرکز می‌کنند.

 1- آنالیز کاربری محوطه داخلی با مشورت مشتری و تیم طراحی.

 2- بر اساس نقش آن، تعیین هرچه سریع‌تر نیازهای محیطی محوطه داخلی.

 3- تعیین اندازه‌های بزرگترین گیاهان بطوریکه بدون دخالت ستون‌ها، پله‌ها و سایر عوامل ساختمانی فضای کافی در اختیار داشته باشید.

 4- گیاهان باید طوری قرار داده شوند که در طول مسیر تردد تماس‌های فیزیکی به حداقل برسند، اما دسترسی به گیاهان برای انجام امور نگهداری باید مقدور باشد.

 5- گیاهانی باید انتخاب شوند که بتوانند در حداقل نور مورد انتظار زنده بمانند و همچنین نباید در مدت کوتاهی از فضای اختصاصی خود فراتر روند به بیان دیگر سریع‌الرشد نباشند.

 6- تمام مصالح ساختمانی نظیر محیط‌های کشت از پیش ساخته و سیستم‌های آبیاری باید با طرح کلی ساختمان هماهنگ باشند.

 7- در صورت امکان، پیمانکارانی انتخاب شوند که تجربه کار با محیط‌های کشت داخلی را داشته باشند.

 8- قبل از این‌که گیاهان کاشته شوند شرایط لازم برای سازگاری آن‌ها با محیط جدید را فراهم آورید.

 9- تمام شرایط محیطی محوطه‌های داخلی (نوردهی، آبیاری، کنترل هوا و...) باید بررسی شوند و قبل از کشت هرگونه گیاهی از عمل آن‌ها اطمینان حاصل شود و قبل از شرایط اضطراری باید نحوه مقابله با آن شرایط ناخواسته مشخص شود.

 10- نگهداری باید از لحظه کاشت صورت بگیرد.

 

 

طبقه‌بندی گیاهان آپارتمانی از نظر سایز:

گیاهان آپارتمانی معمولاً بر اساس سایزهای زیر طبقه‌بندی می‌شوند:

 1- درختان و درختچه‌ها: 150 سانتی‌متر تا 75 متر یا بیشتر مانند: فیکوس.

 2- گیاهان زیردرختی بزرگ (درختچه‌های بزرگ): 90 سانتی‌متر تا 150 سانتی‌متر مانند: بنجامین، اریکا و کنتیا.

 3- گیاهان زیردرختی کوچک (درختچه‌های کوچک): 30 سانتی‌متر تا 90 سانتی‌متر مانند: پیسه‌آ

 4- پوششی‌ها: کمتر از 30 سانتی‌متر مانند: بگونیا رکس.

 5- پیچ‌ها و گیاهان آویزان: بر اساس سایز طبقه‌بندی نمی‌شوند مانند: فوشیا و پوتوس.

الگوهای بستر کاشت در محوطه سازی:

چند نمونه از بستر های کشت طراحی شده مناسب جهت طرح های مختلف محوطه سازی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


/ 0 نظر / 75 بازدید