فوم بتن چیست؟

2- بتن سبک و کاربردهای آن در ایران

بتن بعنوان یکی از اصلی ترین مصالح ساختمانی در گستره ای وسیع در انواع کاربردهای سازه ای و غیر سازه ای در ساختمان استفاده میشود. بتن سبک بعنوان مصالحی که چگالی آن بطور قابل ملاحظه ای از بتن
معمولی پایین تر است می تواند نقش موثری در کاهش وزن ساختمانها، به خصوص در قسمت غیره سازه ای داشته باشد. عمده ترین و اصلی ترین کاربردهای بتن سبک که امروزه در ایران ، شاهد آن هستیم شامل بلوک های سبک سقفی و دیواری و همچنین بتن کفسازی و شیب
بندی است. در تولید این بتن ها عمدتا از پوکه و مواد صنعتی یا معدنی با چگالی پایین بعنوان سنگدانه و یا پر کننده سبک استفاده می شود. در کنار بتن با سنگدانه های سبک، تولیدات کارخانجاتی مانند سیپورکس و یا هبلکس و امثال آن نیز به شکل بلوکها و پانلهای بتن سبک، بر پایه بتن اسفنجی یا هوادار(Aerated concrete ) می باشند.
مزایای این نوع بتن در کنار سبک بودن، بالا بودن عایق حرارتی و امکان بریدن با اره، امکان شیار زدن و همچنین بکار بردن میخ و پیچ می باشد.

این نوع بتن بسته به روش تولید حبابهای هوا، خود به دو نوع بتن گازی و بتن کفی تقسیم بندی می شود.در تولید بتن گازی پودر نرم آلومینیوم در شرایط خاصی به مخلوط اضافه می شود تا در اثر واکنش شیمیایی با هیدروکسید کلسیم حبابهایی از هیدروژن در داخل بتن تولید شود. آزاد
شدن این حبابها باعث انبساط مخلوط می شود. اما در تولید بتن کفی بر عکس بتن گازی، حبابهای هوا به کمک یک ماده کف زا تولید شده و در مخلوط بتن اضافه می شوند.
تکنولوژی تولید بتن کفی ساده تز و سهل الوصول تر از تکنولوژی تولید بتن گازی می باشد و امکان ساخت این نوع بتن در کارگاههای ساختمانی نیز وجود دارد.


3- اجزای بتن کفی

مواد پایه در ساخت بتن کفی عبارتند از سیمان، آب و کف حاصل از
یک ماده کف زا.

برای تولید کف معمولا از ماده ای به نام فوم استفاده می شود.
این ماده ابتدا با آب رقیق شده و سپس در محفظه ای به کمک فشار ناشی از کمپرس هوا یا در اثر هم زدن سریع، تبدیل به کفی می شود که در آن حبابهایی با قطر در حد میلیمتر و کمتر تولید شده اند . برای تولید کفی پایدار در ساختار داخلی ماده کف زا و یا بطور مستقل یک ماده پایدار کننده کف استفاده می شود تا حبابهای تولید شده پایدار شوند.
منظور از پایدار شدن حبابها این است که حبابها در اثر جابجایی و اختلاط، شکل خود را حفظ نمایند و اصطلاحا کف نخوابد. معمولا کف پایدار حاصل ، خامه ای شکل می باشد.

مواد کف زا (فوم) را می توان به لحاظ ساختاری در دو کلاس طبقه بندی
کرد که شامل مواد بر پایه پروتئین حیوانی (فوم پروتیئنه ) و مواد کف زای شیمیایی (فوم شیمیایی) می باشند معمولا کف حاصل از مواد بر پایه پروتئین به لحاظ حجمی ، کمتر و پایدار تر از کف حاصل از مواد شیمیایی می باشد (مواد شیمیایی دارای وزن مخصوص کف حدود 40 گرم در لیتر با پایداری کف در حد کمتر از 2 ساعت و افزایش حجم حاصل از کف کردن حدود 25 برابر حجم اولیه می باشند این در حالیست که در مواد فوم
پروتئینه با چگالی و پایداری کف 2 برابر بیشتر و حجم کف تولید شده حدود نصف مواد شیمیایی می باشند) تجربه نشان می دهد که مواد شیمیایی برای ساخت بتن های با چگالی بالای 1000 مناسبند این در حالیست که از مواد پروتئینی در ساخت انواع بتن از چگالی 500 الی 1600 کیلو بر متر مکعب می توان استفاده کرد.

در اینجا باید این نکته را خاطر نشان کرد که پایداری کف باید تا حدی باشد که بعد از فرایند اختلاط کف با ملات سیمانی و تا گیرایش اولیه مخلوط، کف پایداری خود را حفظ نماید در غیر این صورت، ساختاری که با قرار گیری و توزیع حبابها در داخل مخلوط ایجاد شده، در اثر از بین رفتن قسمتی از حبابها قبل از گیرش اولیه سیمان، از هم پاشیده و در نتیجه وزن افزایش می یابد.

3-1- میزان آب به سیمان

معمولا میزان آب لازم برای بتن به رطوبت ماسه بستگی دارد ولی به طور کلی و میانگین به ازای 100 کیلو سیمان در مخلوط حدود 40 الی 45 کیلو آب لازم می باشد منتهی در بتن های کفی، مقدار آبی که جهت
ساخت فوم استفاده می شود نسبت آب به سیمان را در کل مخلوط  تا 6/0 افزایش می دهد.

وزن چگالی های بین 300 الی 600 کیلوگرم بر متر مکعب که از سیمان و کف ساخته می شوند بعنوان عایق حرارتی صوتی بخصوص در کفسازی طبقات و بام استفاده می شود.


4- روش تولید فوم بتن

برای تولید فوم بتن ابتدا سیمان و آب با در نظر گرفتن مقدار مشخص شده جهت چگالی مورد نظر با هم در میکسر دستگاه مخلوط می
شود سپس ماده فوم در فوم ژنراتور دستگاه با آب مخلوط شده و توسط پمپ هوا از لوله مخصوص که دارای ساچمه های ریز می باشد با فشار عبور داده می شود این عمل باعث بدست آمدن کف می شود و کف حاصل در میکسر با ملات سیمان و آب مخلوط می شود که در حین
اختلاط حباب های بسیار ریز در سر تا سر ملات بوجود می آید  و بعد از عمل آمدن، توسط پمپ به طبقات پمپاژ و روی سطح ریخته میشود. خاصیت فوم این است که حبابهای هوا را تا گیرایش بتن در ملات پایدار نگهدارد وزن بتن حاصله به پایداری این حبابها بستگی دارد.


5-  عمل آوری فوم بتن

  دستیابی به بسیاری از خواص فوم بتن نیاز به عمل آوری مطلوب آن دارد. آب دهی در  روزهای اولیه یکی از مهمترین عوامل عمل آوری است در روزهای گرم حداقل 2 بار آب دهی روزانه بسیار  لازم است تا سرعت خشک شدن آب بتن کم شده و از ترکهای روی سطح بتن جلوگیری بعمل آورد همچنین این کار باعث بالا رفتن مقاومت می شود .


6-  مشخصات مقاومتی:

6-1- مقاومت فشاری:
مقاومت فشاری بتن کفی تحت تاثیر عوامل متعددی نظیر چگالی بتن، سن بتن، رطوبت بتن، مشخصات شیمیایی و مکانیکی اجزای تشکیل دهنده بتن و نسبت های اختلاط آنها دارد. در صورتیکه بتوان نسبتهای اختلاط، سیمان آب و ماده کف را ثابت کرد در این صورت می توان به رابطه ای بین مفاومت فشاری و چگالی وزن بتن دست یافت. البته شایان ذکر است که تغییر در فاکتورهای فوق الذکر روابط را دچار تغییر می کند . مقاومت فشاری را به طور قابل ملاحظه ای   می توان به کمک روشهای عمل آوری بالا برد. عمل آوری با رطوبت تاثیر عمیقی در افزایش مقاومت فشاری دارد.

6-2- مقاومت کششی: مقاومت کششی بتن کفی بسته به روش عمل آوری معمولا بالای 25/0 مقاومت فشاری بتن بوده  و در لحظه گسیختگی  دارای کرنش در 1/0 درصد می باشد.


7-  انقباض یا افت بتن

مانند سایر انواع بتن، انقباض یک پدیده ذاتی بتن کفی است و میزان آن
بسته به پارامترهای مختلف مثل نوع سیمان، روش عمل آوری ، میزان سیمان در مخلوط، چگالی بتن وکیفیت و نوع ماده فوم مورد استفاده و  نسبت آب به سیمان دارد. حداکثر انقباض بتن کفی تا سن 28 روزه گی بتن رخ می دهد و از آن پس مقدار انقباض قابل چشم پوشی است. در صورتیکه در این مدت زمان شرایط  نگهداری کنترل شوند می توان میزان
انقباض بتن را به 1/0 و کمتر نیز محدود کرد.


8- عایق حرارتی و صوتی

بعلت طبیعت متخلخل داخل بتن، این نوع بتن یک عایق حرارتی و صوتی بسیار مناسب می باشد.از لحاظ صوتی عایق مناسبی جهت صدا با ضریب زیاد جذب اکوستیک به شمار می رود که در نتیجه بعنوان یک فاکتور رفاهی در جهت جلوگیری از ورود صداهای اضافی اخیراً مورد توجه طراحان قرار گرفته است.  میزان مقاومت حرارتی این نوع بتن با کاهش
چگالی بتن افزایش می یابد.این بدلیل وجود حبابهای بیشتر در چگالی پائین می باشد در جدول 3 به ازای چگالی های مختلف بتن کفی مشخصات انتقال حرارتی این نوع بتن آورده شده است.

9 – سرعت و خصوصیات فوم بتن در کفسازی

یکی از دلایل پائین بودن سرعت اجرای کار در مصالح سنتی انجام فرایند تولید و پخش آن توسط اشخاص و یا بعبارتی بصورت دستی می باشد.

دستگاه سیار تولید فوم بتن بدلیل مکانیزه بودن آن و استفاده از تکنیک تولید و پخش در محل پروژه با در نظر گرفتن میانگین شرایط کاری می تواند در هر ساعت بطور متوسط 5 الی 7 میکسر با حجم 1 الی 5/1 متر مکعب تولید نماید و با در نظر گرفتن یک شیفت کاری می توان گفت متوسط روزانه بین 40 تا 50 میکسر تولید فوم بتن دارد البته می توان با اضافه کردن ساعت کاری حجم تولید را بالا برد.و یکی دیگر از خصوصیات تولید بتن سبک با دستگاه در محل پروژه یکدست و یکنواختی بتن تولید شده می باشد.

سطح فوم بتن بدلیل روان بودن نیازی به ماله کشیدن ندارد و فقط با یک صاف کننده مثل یک تی بلند می توان سطح آن را یکدست و صاف نمود.

خصوصیت روان بودن فوم بتن باعث پر شدن کلیه درزها و شیارهای کوچک و منفذهای موجود در کف ساختمان می شود.و بدلیل وجود حباب های ریز و روان بودن می تواند بصورت مستقل عایق  لوله های تاسیساتی در کف ساختمان باشد و نیازی به ماهیچه کشی روی لوله ها نمی باشد.


10- بررسی سبک بودن فوم بتن در کفسازی

در مورد کفسازی و شیب بندی های انجام گرفته در ساختمانها که عمدتا از پوکه و سیمان استفاده می شود در صورت جایگزینی این نوع بتن با چگالی 400، وزن مرده کفسازی از 1000 به 400  کیلو در متر مکعب کاهش   می یابد. و اگر 10 سانت ارتفاع برای کفسازی در نظر بگیریم این یعنی کاهش 60 کیلوگرم در متر مربع از وزن ساختمان.در صورت استفاده از بتن کفی با چگالی 500 در کفسازی، وزن موثر لرزه ای فوق به میزان 80 کیلو و یا بعبارت دیگر به میزان 9 درصد کاهش می یابد که برابر با کاهش 9 درصدی میزان نیروی زلزله می باشد. با این میزان کاهش ، حدود 4 درصد در مصرف میلگرد صرفه جویی می شود. با احتساب مصرف 45 کیلو میلگرد در هر متر ساختمان میزان این صرفه جویی براحتی قابل محاسبه  می باشد.

این در حالیست که در صورت استفاده از بتن کفی بجای مصالح پوکه سیمان در کفسازی با کاهش چگالی و همچنین تغییر ساختار ماده (از حالت حبابهای هوای مرتبط به حالت حبابهای هوای محبوس) میزان عایق بودن حرارتی و صوتی حدود 3 برابر بیشتر می شود. و خود باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می باشد.و در هنگام بروز زلزله بعلّت سبکی وزن فوم بتن ، آورا ناشی از خرابی ساختمان ، خسارت کمتری به لوازم و ساکنین وارد می کند و این موضوع هم از لحاظ مالی و هم جانی قابل ملاحظه می باشد.


11- پیشنهاداتی برای استفاده از بتن کفی در مصارف مختلف در کشور

در مناطق شمالی و جنوبی کشورمان که دسترسی به منابع خاک رس جهت ساخت آجر و بلوک های سفالی وجود ندازد هزینه های حمل و نقل موجب افزایش تا 100 درصدی قیمت تمام شده محصولات آجر و بلوک می شود. این در حالیست که منابع ماسه بادی فراوان در این مناطق وجود دارد. در این مناطق می توان با استفاده از بتن کفی اقدام به ساخت بلوکها و پانلهای بتنی کرد که به لحاظ اقتصادی کاملا به صرفه می باشد.

بعنوان مصالح بدون نشست نیز می توان در پر کردن حفاریهای انجام شده در خیابانها، بجای مصالح دانه ای، از این مصالح استفاده کرد.
همین امتیاز اخیر عملکرد فوم بتن را در صورت استفاده در لایه های زیر اساس راه، خصوصا در مناطقی که دسترسی به منابع مصالح دانه ای مناسب وجود ندارد، تضمین می کند.
در کنار امتیازات فوق، با توجه به مقاومت بالای این نوع بتن در مقابل آتش سوزی ، می توان از آن بعنوان مصالح نسوز نیز استفاده کرد.


مراجع:

1- تکنولوژی بتن ترجمه دکتر رمضانیان پور و مهندس شاه نظری. انتشارات علم و صنعت 110

2- محاسبات سازه ای نگارنده در مورد ساختمانهای مختلف و همچنین تجارب عملی در ساخت بتن کفی.

3- وب سایت ها و انتشارات اینترنتی مربوط به کمپانی های:

Allied foam tech , litebuilt – penobeton

4- مقاله ی آقای محمد صیامی، مرکز تحقیقات مهندسی جهاد آذربایجان  شرقی 1384.

 

کاربردهای فوم بتن 1-کف سازی طبقات کف سازی طبقات از مهمترین و وسیع ترین کاربردهای فوم بتن می باشد . با جایگزینی فوم بتن به جای پوکه معدنی حدود 30 کیلو گرم سبک سازی در هر متر مربع و سه برابر عایق بندی حرارتی و صوتی در کف طبقات صورت می پذیرد . 2-پر کننده حفره ها با داشتن روانی بالا جهت پر نمودن حفره ها وپایدار سازی آنها در روی انواع لوله ها ، تونلها ، مخازن و نقاطی که نیاز به پر کننده سبک به عنوان جایگزین خاک باشد کاربرد دارد . 3-دیوار های یکپارچه از فوم بتن می توان با سیستم قالب بندی مدولار ، خانه ها و دیوارهای یکپارچه با سرعت بالا و ارزان تولید کرد . 4-شیب بندی پشت بام فوم بتن بدلیل مقاومت بالا و عدم نفوذ حرارت و رطوبت بهترین روش برای شیب بندی و سبک سازی پشت بام می باشد . مزایای استفاده از فوم بتن

  • وزن سبک

  • کاهش ضایعات

  • عایق صوتی

  • صرفه اقتصادی

  • عایق رطوبتی

  • سرعت بالای اجرا

  • عایق حرارتی

  • مقاومت در برابر آتش

 

 

سوالات متداول

 

فوم مورد استفاده در فوم بتن چیست ؟

فومی که در تولید FC استفاده می شود در واقع همان فومی است که در ساخت بلوکهای CLC (دارای تأییدیه فنی از مرکز تحقیقات ساختمان
و مسکن) استفاده می شود. فوم ماده ایست که توسط یک عامل متمرکز کفزا (CFA )  و به کمک فوم ژنراتور تولید می شود. از فومها جهت کاربریهای مختلف از جمله کپسولهای آتش نشانی استفاده می شود. فومی که در ساخت FC از آن استفاده می شود باید دارای وزن و
ثبات قابل قبولی باشد. از اینرو برای تولید آن باید از ژنراتور و CFA مخصوص استفاده کرد. در ساختار عمومی فومها از سولفات آلومینیوم و بیکربنات سدیم به همراه مواد افزودنی از قبیل سپونین (saponin ) و لیکوریس (liquorice ) جهت تثبیت حبابها استفاده می شود.عوامل
کفزایی که اغلب در تولید فوم FC استفاده می شود عبارتست از:

پروتئینی:

در فومهای پروتئینه  (Protein Foam )از پروتئینهای طبیعی بعنوان عامل فومساز (Foaming Agent )استفاده می شود. فومهای پروتئینه  حاصل فرآیند هیدرولیز پروتئین است که در طی آن پروتئین (معمولا حیوانی)
با ترکیبات سولفوری واکنش می دهد. این نوع CFA دارای بوی بدی است و تهیه کننده آن باید از یکنواختی مواد اولیه اطمینان حاصل نماید. انواع فومهای پروتئینه عبارتند از :

 Regular protein foam (P)   fluoroprotein foam (FP) alcohol resistant fluoroprotein foam (AR-FP) film forming fluoroprotein
(FFFP),
  Alcohol-resistant film forming fluoroprotein (AR-FFFP).

شیمیایی (مشتقات نفتی):

این عاملها کاملا شیمیایی هستند و ضمن اینکه محصولی یکنواخت تولید می کنند از بوی ناخوشایند هم برخوردار نیستند.
مرکب : این ترکیبات که از تکنولوژی Simox  بهره گرفته اند در واقع از ترکیبات هم افزا تشکیل شده اند که حتی در صورت ترکیب با چسب سیمانهایی که از لحاظ شیمیایی فعال هستند ، ثبات خود را از دست نمی دهند.

آیا فوم بتن می تواند جایگزینی برای بتن باشد؟

خیر نمی تواند. هر چند فوم بتنی با دانسیته (وزن مخصوص) بالاتر می تواند تولید شود. به جدول زیر دقت فرمایید:

 

جدول کاربری بتن سبک

وزن مخصوص (خشک) kg/m3

مواد مورد استفاده

عمده کاربری

حداکثر مقاومت (N/mm2 )

300-500

فوم و سیمان

کف سازی، پشت بام و هنگامی که عایقبندی اولویت
دارد

2

600-900

فوم،سیمان، مواد افزودنی

بلوکها و پنلهای پیش ساخته ، سقفهای کاذب

5.5

1000-1200

فوم،سیمان، مواد افزودنی

بلوکها و پنلها پیش ساخته مورد استفاده خارج ساختمان و
نماها

10

1200-1600

فوم،سیمان، مواد افزودنی

کاربری تجاری / صنعتی

16

برای اجرای فوم بتن با دانسیته بالاتر از 600 باید تغییراتی در طراحی دستگاه ایجاد شود.

کیفیت فوم بتن به چه عواملی بستگی دارد؟

· کیفیت سیمان

· کیفیت فوم مصرف شده: حبابهای ایجاد شده در فوم باید ریز و یکنواخت باشند.

· مواد افزودنی استفاده شده در فوم بتن

·کار با میکسر: مخلوط کردن صحیح فوم و سیمان نیاز به رعایت یکسری اصول فنی است

· عمل آوری

· آیا فوم بتن مورد تأیید مرکز مطالعات ساختمان و مسکن می باشد؟

بطور کلی بتن های سبک مورد تأیید مرکز مطالعات ساختمان و مسکن می باشند. از جمله محصولاتی که دارای تأییدیه فنی مرکز مطالعات
ساختمان و مسکن می باشند عبارتند از:
سیستم ساختمان‌های پیش‌ساخته با دیوار
باربر متشکل از سقف و دیواره‌های بتن آرمه با بتن سبک‌سازه‌ای
سیستم ساختمانی
متشکل از پانلهای ساندویچی بتن سبک
مواد پایه: بتن سبک AAC
دیوارهای ساخته شده از بلوک‌های دیواری ساخته شده با بتن سبک گازی 
پانل دیواری مسلح ساخته شده از بتن سبک AAC
دیوار غیرباربر ساخته شده از بتن سبک - CLC
پانل‌های دیواری ساخته‌شده از بتن سبک با رس منبسط شده
مواد پایه: بتن سبک با دانه های پلی‌استایرنی

فوم بتن مورد استفاده در دیوار غیرباربر ساخته شده از بتن سبک - CLC  (Cellular Light Concrete ) همان فوم بتنی است که در پروژه
های اجرایی کارگاهی جهت کف سازی استفاده می شود. البته این شرکت در حال طی کردن مراحل اداری جهت اخذ تأییدیه فنی از  مرکز مطالعات ساختمان و مسکن می باشد.

· آیا فوم بتن مورد استفاده در پروژه های ON-Site  مانند کف سازی و شیب بندی ساختمان با فوم بتن مورد استفاده در ساخت بلوکهای CLC تفاوت دارد ؟

خیر

· استفاده از فوم بتن در پروژه های کف سازی از چه جهاتی بر پوکه ریزی ارجحیت دارد؟

از 6 جهت

· صرفه اقتصادی

فوم بتن از 5 جهت ایجاد صرفه اقتصادی می نماید

·صرفه جویی مستقیم در هزینه اجرا

· کاهش هزینه های فونداسیون

· کاهش هزینه تعمیرات و نگهداری ساختمان

. صرفه جویی در مصرف برق / گاز ساختمان

· صرفه جویی در هزینه های جانبی پروژه

· اجرای تمیز و 7 برابر سریعتر

·  50% سبکتر

·  عایق بندی گرمایی ، صوتی ، رطوبتی

·  کیفیت وایمنی

·  راحتی و آسایش برای ساکنین

· 

/ 0 نظر / 85 بازدید