تعریف خاک وانواع آن

1)آب و هوا

 

عناصر آب وهوایی مانند نزولات جوی ،رطوبت نسبی هوا و درجه حرارت در تشکیل و تکامل خاک بسیار موثر است.آب و هوا غالبا آن چنان بر پدیده های تکامل خاک مسلط است که تقریبا تاثیر سایر عوامل را محو می سازد.

چنانچه تیپ های خاک موجود در جهان را از نظر جغرافیایی با هم مقایسه کنیم ،به تاثیر آب و هوا در تشکیل و تکامل خاک پی می بریم .به عنوان مثال از سنگ دولریت در انگلستان با آب و هوای معتدل مرطوب ،خاک قهوه ای حاصلخیز به وجود آمده که دارای مقدار زیادی رس است ،در صورتی که از همین نوع سنگ در هندوستان که دارای آب و هوای گرم و مرطوب است ،لاتوسل تشکیل شدهد که از لحاظ مواد غذایی فقیر و دارای مقدار زیادی اکسید آهن و آلومینیوم است.

 

 2)موجودات زنده (جانوران و رستنیها ):

 -جانوران

 موجودات زنده کوچک در نتیجه فعالیت های همه جانبه خود ،مانند کندن و مخلوط کردن خاک ،تجزیه مواد آلی ،تبدیل مواد آلی به هوموس قابل جذب ،ساختن موادی که به صورت نامحلول در خاک وجود دارد در تشکیل و تکامل خاک بسیار موثر است.

 -رستنیها

 تاثیر رستنیها بیشتر مربوط به فعالیت ریشه و نوع و مقدار هوموسی است که تولید می گردد. بنابراین هر چه پوشش گیاهی انبوه تر باشد ،تاثیر آن در خواص خاک بیشتر خواهد بود .

 3)سنگ مادر

 سنگ مادر یا سنگ اصلی در مراحل اولیه ،بیش از سایر عوامل در تکامل خاک موثر است.بافت و ترکیب شیمیایی سنگ مادر درسرعت تخریب سنگ موثر می باشند بنابراین در تشکیل و تکامل خاکک تاثیر دارند .

 به عنوان مثال :در شرایط آب و هوایی یکسان در خاک های شنی (به دلیل درشت دانه بودن )نیمرخ های تکامل یافته تری ظاهر می شود تا در خاک های رسی.

 

 4)ناهمواری

  در تابعیت از ناهمواری زمین ،یک آب و هوای کوچک محلی به وجود می آید که ممکن است در بعضی موارد ،بیشتر از آب وهوای بزرگ در تشکیل  و تکامل خاک موثر بشود.

 در نتیجه تاثیر ناهمواری در نقاط مختلف ،خاک های مختلفی تشکیل می شود .به عنوان مثال :در دامنه کوه بویژه قسمت هایی که شیب زیاد است ،خاکی بوجود می آید که مواد تشکیل دهنده آن را سنگ های تخریب نیافته تشکیل می دهد.در روی قله ها خاک خیلی کم عمق و سنگی تشکیل می شود ،و در کف دره ها خاکهایی بوجود می آید که از مواد ریز ترکیب شده است.

 

 5)فعالیت انسان

 انسان نیز در تشکیل و تکامل خاک موثر استعو پدیده های تکامل خاک ،بر اثر عملیات کشاورزی ،آبیاری ،زه کشی ،تغییرات در نوع کشت و تغییرات در پستی و بلندی ،که بدست انسان انجام می شود به درجات مختلف کندتر یا سریعتر می شود.

 

 6)زمان

  زمان فقط به طور غیر مستقیم در تکامل خاک موثر است. بدین معنی که خود عامل تشکیل دهنده خاک نیست بلکه بر اثر گذشت زمان و بعبارت دیگر در نتیجه افزایش مدت تکامل خاک ،تاثیر عوامل نامبرده در بالا بیشتر و شدیدتر می شود. هر چه زمان طولانی تر باشد خاک بهتر و بیشتر تکامل می یابد.

 

انواع خاک:

الف) خاک دستی: گاهی نخاله های ساختمانی و یا خاکهای بلا استفاده در محلی انباشته (دپو) می­شود و بعد از مدتی با گذشت زمان از نظر ها مخفی میگردد. معمولا این خاکها که از لحاظ یکپارچگی و باربری جزء خاکهای غیرباربر دسته بندی میشوند در زمان خاکبرداری برای فونداسیون  ساختمان ما دوباره نمایان میشوند.

باید توجه نمود که این خاک قابلیت باربری ندارد و میبایست بطور کامل برداشت شود. شناختن خاک دستس بسیار آسان است، وجود قطعات و اجزای دست ساز بشر مانند آجر، موزاییک، پلاستیک و ... در خاک نشان دهنده دستی بودن خاک است.
شکل-1- خاک دستی، که آماده شده است تا پی های ساختمان (فونداسیون ها و شناژها) روی آن اجرا شوند.
قطعات آجر و آشغال را در داخل خاک مشاهده می کنید
ب) خاک نباتی: خاک های فرسوده و یا نباتی سطحی به خاکهایی گفته میشود که ریشه گیاهان در آن وجود داشته باشد این خاک برای تحمل بارهای وارده از طرف سازه مناسب نمی­باشد. برای شناختن خاکهای نباتی کافی است به وجود ریشه درختان و گیاهان – برگهای فرسوده و سستی خاک توجه شود. این خاک با فشار انگشتان فرو می­رود.
ج)خاک طبیعی بکر(دج): به خاکی که پس از خاک نباتی قرار دارد خاک طبیعی بکر میگویند توجه داشته باشید که همواره میبایست فونداسیون برروی خاک طبیعی بکر اجرا گردد. در شهر بم خاک طبیعی مقاومت لازم برای تحمل وزن ساختمان و فونداسیون را دارد.

شکل-2- این شکل خاک دستی- خاک نباتی و خاک طبیعی دست نخورده را به ترتیب از بالا به پایین مشاهده می کنید. همانطور که می بینید خاک نوع اول و دوم مردود می باشند.
تذکر:
ریختن آب آهک به منظور بالا بردن مقاومت خاک دستی و نباتی به هیچ عنوان مورد تایید نمی باشد و نمی­توان خاک دستی و نباتی را با استفاده از آب آهک قابل استفاده نمود.
بیاموزیم:
اکنون که با انواع خاک آشنا شدید توجه به نکات زیر بسیار لازم است:

الف ) در زمینهایی که فاقد هرگونه رویش گیاهی است حداقل عمق خاکبرداری 15 سانتی متر میباشد .
ب ) رسیدن به خاک طبیعی دست نخورده (بکر) میبایست حتما توسط مهندس ناظر تایید شود. توجه داشته باشید که مهندسین ناظر با مشخصات خاک بکر کاملا آشنا هستند.

ج) برای آماده سازی بستر برای بتن پی ها باید ابتدا 10 سانتی متر بتن با سیمان کم ریخته شود به این ترتیب عمق خاکبرداری باید حداقل 10 سانتی متر بیشتر از عمق مورد نیاز برای پی ها باشد

/ 0 نظر / 58 بازدید