مشخصات و کیفیت آب مصرفی در بتن مسلح


پ:  ناخالصی های موجود در آب اختلاط ملات ها و بتن ، نه تنها ممکن است بر زمان گیرش ،تاب و ثبات حجم اثر بگذارد ، بلکه می تواند سبب شوره زدگی یا خوردگی آماتورها و سایر اقلام فلزی مدفون در کار شوند.
ت: در شستشوی مصالح و جدا سازی آنها از ناخالصی ها از آب بهره گیری می شوند.
ث: از بخار آب در تولید برخی مصالح،عمل آوردن بتن و گرم کردن پاره ای مواد و مصالح محفاظت کارها از سرما ،استفاده می شود.
ج: قسمت عمده سازه های آبی درمعرض آب قرار می گیرند  و در بیشتر موارد مواد مضر موجود در آب دریا وآب های زیر زمینی ، سبب بروز اشکالاتی مانند حمله سولفاتها و کلرورها ،خوردگی فلزات و مانند اینها می شود.
چ: کمی و زیادی رطوبت و تر وخشک شدن متوالی ،می تواند باعث انحدام و تخریب کارها شود.
ح: برخی از اعضای ساختمانها ممکن است در اثر رطوبت دچار صدمه و حتی خرابی شوند، آسیب تزئینات ساختمانی یا پیچیدگی کارهای چوبی ،شوره زدگی نمای ساختمانها و خوردگی فلزات از جمله این مواردند.
آب را توان  از منابعی مانند اقیانوسها ،دریاها، رودخانه ها، چشمه ها، قنات ها و چاه ها تأمین نمود.در مواردی که منابع آب در یک منطقه محدود و بهای تمام شده آن گران باشد ، ممکن است با اتخاذ تدابیری مانند استفاده مجدد از آب های مصرف شده ،بازیافت پس آب ها و فاضلاب های تصفیه شده نیز تمام یا قسمتی از آب مورد نیاز کارگاههای ساختمانی را فراهم نمود.
بدیهی است در این صورت و در حالی که از آب دریا واصولاً هر نوع آب مشکوک دیگر استفاده می شود ، شرایط مندرج در مشخصات برای هر نوع کاربرد باید رعایت گردد.

انطباق با مشخصات و استانداردها
آب مورد مصرف در هر پروژه اعم از آب اختلاط یا آبی که برای عمل آوردن به مصرف می رسد ،باید از نظر ویژگی های فیزیکی ، شیمیایی و سایر مشخصه ها با آنچه در نقشه ها ،مشخصات فنی خصوصی ، دستور کارها و سایر مدارک پیمان ذکر شده است ، مطابقت داشته باشد.
نوع آب و منبع تأمین آن باید قبلاً به تصویب دستگاه نظارت برسد. چنانچه تا زمان انعقاد پیمان استانداردهای ایرانی درباره آب برای مصارف ساختمانی تدوین یا تجدید نظر شود ،این استانداردها ملاک عمل قرار خواهند گرفت. تا زمانی که استاندارد ایرانی در برخی موارد تدوین نشده باشد در درجه اول استانداردهای " سازمان بین المللی استاندارد ISO" معتبر خواهد بود و در صورت نبودن استاندارد مذکور، به ترتیب استانداردهای آمریکایی ASTM  ، بریتانیایی BS  ، و آلمانی DIN ، دارای اعتبار بوده و مورد عمل قرار خواهند گرفت.

ویژگیها و حداقل حدود قابل قبول
آب مصرفی در هر پروژه باید تمیز و صاف بوده و عاری از مقادیر زیان آور روغن ها ، اسیدها، قلیائی ها ، نمکها ، مواد قندی ،مواد آلی یا مواد دیگری باشد که ممکن است به کارهای ساختمانی به ویژه بتن ، ملات ها ، آرماتورها       و سایر اقلام در کار آسیب برسانند. عموماً آب آشامیدنی زلال ،بی بو، بی رنگ، بدون طعم را می توان در ساخت بتن و ملات ها در مناطقی که خطر خوردگی وجود نداشته باشد مورد استفاده قرار دارد.
مقدار PH آب مصرفی نباید از5/4 کمتر و از 5/8 بیشتر باشد.
آب غیر آشامیدنی و اصولاً هر آب مشکوک را در صورتی می توان در ساخت بتن و انواع ملاتها به مصرف رسانی که نمونه های مکعبی ملات ساخته شده با آن دارای حداقل مقاومتی در سنین 7 روزه و 28 روزه برابر با (90% ) مقاومت نمونه های مشابهی که با آب مقطر ساخته شده اند باشند. آزمایشهای مقایسه مقاومتها باید در شرایط یکسان جز از نظر آب اختلاط انجام شوند. حداکثر مقادیر مجاز برای مواد زیان در آب مصرفی برای ساختن ملات ها و بتن در جدول شماره 2-8-3 آمده است.
عموماً آب دریایی که تا مقدار 35000 قسمت در میلیون نمک های محلول دارد ، به عنوان آب اختلاط برای بتن بدون میلگرد و ملات های مصرفی در کارهایی که اقلام فلزی در آنها گذارده نمی شوند ، مناسب است.
مصرف آبی که دارای خزه است ، برای ساختن بتن و ملاتها منسب نیست. آب گل آلود را باید قبل از مصرف از میان حوضچه های ته نشین گذراند و یا با روشهای دیگر تصفیه کرد تا مقدار لای و رس آن کاهش یابد . املاح یا سایر مواد زیان آوری که در سنگدانه ها ، سیمان یا مواد افزودنی وجود دارند ، باید با مقادیر موجود در آب اختلاط جمع شوند . مقادیر کل مواد زیان آور برای بتن یا فولاد باید مبنای ارزیابی و پذیرش قرار گیرند.

جا به جا کردن و نگهداری آب
در جا به جا کردن آب از منبع اصلی و ذخیره سازی آن باید نهایت مراقبت به عمل آید تا از آلودگی آب به مواد مضر جلوگیری شود. همچنین از ورود مواد آلوده به منابع ذخیره آب در کارگاه باید ممانعت به عمل آید به قسمی که ویژگی های آب دستخوش تغییر نشود.
منابع زیر زمینی کارگاهی به ویژه در مناطقی که دارای خاک نامناسب و آلوده به املاح و مواد مضر هستند،
باید کاملاً آب بندی شوند تا مواد مضر موجود در خاک و آبهای زیر زمینی نتوانند به این منابع نفوذ کنند و موجب آلودگی آب شوند.
در هر کارگاه ساختمانی ، ذخیره سازی آب باید چنان باشد که همواره به اندازه کافی در دسترس قرار گیرد تا چنانچه تأمین آب از منبع اصلی به هر علتی دچار اشکال گردد ، آب مورد لزوم کارگاه تأمین و حداقل برای آبپاشی کارهای بتنی و سیمانی و سایر مصارف ضروری آب وجود داشته باشد .
در طراحی منابع کارگاهی باید ورود و خروج و در نتیجه جریان آب در منبع طوری تنظیم گردد که در تمام قسمت های منبع همیشه آب تازه جریان داشته باشد و به این ترتیب از رشد خزه ، قارچ و میکرو ارگانیسم و مانند اینها جلوگیریبه عمل آید و در صورت لزوم هر چند گاه یک بار مواد ضد عفونی کننده در منبع ریخته شود.

آب نقش اصلی در عمل هیدراتاسیون سیمان دارد. لذا استفاده از آب مناسب در بتن الزامی است. استفاده از آب نامناسب در ساخت بتن به طور خلاصه مشکلات زیر را به همراه دارد :


الف) باعث می‌شود تا زمان گیرش سیمان و روند کسب مقاومت بتن دچار اختلال شود.

ب) باعث افت مقاومت نهایی بتن می‌شود (گاهی مقدار این افت تا بیش از 40 درصد نیز می‌رسد).

ج) باعث تسریع در خوردگی آرماتورها و آسیب دیدن پوشش بتنی روی آرماتور می‌گردد.

د) سطح بتن‌هایی که به عنوان نما قرار می‌گیرد لکه دار می‌شود.

به طور کلی آب  قابل آشامیدن که فاقد مزه و بوی مشخص باشد را می‌توان به عنوان آب مناسب  در ساختن بتن به کار برد.

 

2-3-2 – دستورالعمل‌های کلی

 1- آبی که برای ساخت بتن استفاده می‌شود باید تمیز و عاری از مواد زیان آور نظیر روغنها، اسیدها، بازها، نمکها و مواد آلی و قندی باشد. به طور کلی مصرف آب آشامیدنی برای ساخت و عمل‌آوری بتن مناسباست.

2-
به علت درصد بالای املاح سولفات و کلرید در آب خلیج فارس و دریای عمان، این آب به هیچ وجه مناسب برای ساخت بتن مسلح نمی باشد. مقدار بالای یون کلرید و سولفات در آب باعث از بین رفتن پوشش بتنی، خوردگی و زنگ زدگی و افزایش حجم میلگردها و در نتیجه ترک خوردن و ریزش پوشش می‌گردد. 

3-
در خصوص ساخت بتن غیر مسلح با آبهای مذکور در صورت عدم تأثیر منفی در زمان گیرش بتن و ویژگیهای بتن می توان با تأیید مهندس ناظر و تحت نظر او اقدام کرد.  

4- آب مصرفی باید دارای pH  بین 5  تا  5/8  باشد. آزمایش تعیین PH آب باید مطابق ASTM D1293  صورت گیرد .

 

مناسب بودن آب مصرفی از نظر املاح مجاز بویژه کلرید و سولفات محلول در آن، مقادیر مجاز املاح و سایر مواد در آب در جدول 2-7  آمده است.

 

جدول 2-7 حداکثر مقادیر مجاز مواد زیان آور درآب مصرفی بتن

نوع ماده زیان آور

شرح

روش آزمایش

حداکثر غلظت مجاز (ppm)

ذرات جامد معلق

-بتن‌آرمه در شرایط محیطی شدید و بتن‌ پیش‌تنیده

- بتن‌آرمه در شرایط محیطی ملایم و بتن بدون آرماتور

دت 305

1000

2000

مواد محلول

-بتن آرمه در شرایط محیطی شدید و بتن پیش تنیده

- بتن آرمه در شرایط محیطی ملایم

- بتن بدون آرماتور و بدون اقلام فلزی

دت 305

1000

2000

35،000

کلرید (Cl- (

-بتن آرمه در شرایط محیطی شدید و بتن پیش تنیده و بتن عرشه پلها

- سایر موارد بتن آرمه، در شرایط مرطوب، یا دارای مواد آلومینیمی یا فلزات غیر مشابه، یا دارای قالبهای گالوانیزه دایمی

- بتن بدون آرماتور و بدون اقلام فلزی مدفون

دت 306

500

 

 

 

 

1000

10،000

سولفات

(SO4-- (

-بتن آرمه , بتن پیش تنیده

- بتن بدون آرماتور و بدون اقلام فلزی مدفون

دت 307

1000

3000

قلیاییها

(Na2O + 0.658K2O)

دت 304

600

 

 

 5- در صورت ذخیره آب در مخازن یا تانکرها، این مخازن باید کاملاً تمیز بوده و توسط رنگ روشن پوشانده شود. در صورت امکان از تابش مستقیم نور خورشید به آن جلوگیری کرد.

آب مصرفی در بتن باید آب آشامیدنی باشد. آبی را که قابل آشامیدن است، مزه یا بوی مشخصی ندارد، و تمیز و صاف است می توان در بتن به کار برد. ( بند 9-3-4-1 مبحث 9 )
آبی را که مشخصات آن مطابق با بند 9-3-4-1 نیست ( آب غیر آشامیدنی) تحت شرایطی می توان در بتن به کار برد که بصورت کامل در بند 9-3-4-2 مبحث 9 آورده شده است. یکی از شرایط این است که ph آب مصرفی در بتن نباید کمتر از 5 یا بیشتر از 8.5 باشد. 

 

مقدار آب مصرفی

 مقدار آب مصرفی در داخل بتن بسیار با اهمیت است. به منظور تکمیل فرایند واکنش سیمان با آب مقدار مشخصی آب مورد نیاز است. در صورتی که این مقدار کمتر از آن حد باشد قسمتی از سیمان برای واکنش آب کافی دریافت نمی‌کند و واکنش نداده باقی می‌ماند. در صورتی که بیش از مقدار مورد نیاز آب به مخلوط بتن اضافه شود پس از تکمیل واکنش، مقداری آب به صورت آزاد در داخل بتن باقی می‌ماند که پس از سخت‌شدن بتن باعث پوکی آن و نتیجتاً کاهش مقاومت خواهد شد. به همین دلیل دقت در مصرف نکردن آب زیاد در داخل بتن به منظور حصول مقاومت بالا ضروری است.

 مقدار آب لازم برای تکمیل واکنش به صورت پارامتر نسبت آب به سیمان تعریف می‌شود. این نسبت برای سیمان پرتلند معمولی حدود ۲۵ درصد است. با این مقدار آب بتن فاقد کارایی لازم خواهد بود و معمولاً نسبت آب به سیمان مورد استفاده در کارگاههای ساختمانی بیش از این مقدار است. در تعیین نسبت اختلاط بتن پارامتری لحاظ می‌شود که مقدار رطوبت سنگدانه‌ها را نیز قبل از افزودن آب به بتن لحاظ می‌کند که در تعیین مقدار آب مورد نیاز حائز اهمیت است. این رطوبت اضافی (یا کمبود رطوبت) مقدار رطوبت مازاد(کمبود رطوبت) سنگدانه‌ها از حالت اشباع با سطح خشک است.

بعضی اوقات پیشنهاد این است که آب مورد نیاز برای اختلاط را سرد نمائیم، در حالیکه به لحاظ نظری این موضوع مطلوب است ولی در عمل برای بتن‌ریزی‌های زیاد، مقادیر یخ مورد تقاضا به ندرت در مدت کوتاه و با نرخ مناسب در دسترس می‌باشد. در مواردی‌که آب مصرفی از مخازن ذخیره آب استفاده می‌شود بایستی مخازن مذکور را پوشانید و یا از طریق قراردادن آنها در سایه و رنگ‌آمیزی با رنگهای منعکس‌کننده در مقابل تششع خورشیدی محافظت نمود.

 چنانچه آب مصرفی از لوله آب‌رسانی و یا شیلنگ‌های طویل متصل به لوله اصلی شهر بدست می‌آید، بایستی جذب حرارتی آنها را از طریق گذاردن روپوش و یا کپه‌کردن خاک روی آنها و در صورت امکان از طریق دفن لوله به حداقل رسانید.

کیفیت آب در بتن از آن جهت حائز اهمیت است که ناخالصی‌های موجود در آن ممکن است در گیرش سیمان اثر گذاشته و اختلالاتی به وجود آورند. همچنین آب نامناسب ممکن است روی مقاومت بتن اثر نامطلوب گذاشته و سبب بروز لکه‌هایی در سطح بتن و حتی زنگ زدن آرماتور بشود. در اکثر اختلاط‌ها آب مناسب برای بتن آبی است که برای نوشیدن مناسب باشد. مواد جامد چنین آبی به ندرت بیش از ۲۰۰۰ قسمت در میلیون ppm خواهد بود به طور معمول کمتر از ۱۰۰۰ ppm می‌باشد. این مقدار به ازای نسبت آب به سیمان ۰٫۵ معادل ۰٫۰۵ وزن سیمان می‌باشد. معیار قابل آشامیدن بودن آب برای اختلاط مطلق نیست و ممکن است یک آب آشامیدنی به جهت داشتن درصد بالایی از یونهای سدیم و پتاسیم که خطر واکنش قلیایی دانه‌های سنگی را به همراه دارد، برای بتن‌سازی مناسب نباشد. به عنوان یک قاعده کلی هر آبی که ph (درجه اسیدیته) آن بین ۶ الی ۸ بوده و طعم شوری نداشته باشد می‌تواند برای بتن مصرف شود. رنگ تیره و بو لزوماً وجود مواد مضر در آب را به اثبات نمی‌رساند.


افزودنی‌های کاهنده‌ی آب:

این نوع افزودنی‌های شیمیایی برای یکی از سه منظور زیر به کار می‌روند:

 1-کاهش نسبت آب به سیمان و رسیدن به مقاومت بالاتر

 2-افزایش کارایی با حفظ نسبت آب به سیمان و سادگی بتن‌ریزی.

 3-کاهش مصرف سیمان با حفظ کارایی و در نتیجه کاهش حرارت ناشی از هیدراتاسیون.

افزودنی‌های تقلیل دهنده آب تحت عنوان تیپ A دسته بندی می‌شوند؛ لیکن اگر افزودنی‌ها همزمان با کاهش نیاز به آب باعث تاخیر در گیرش نیز بشوند تحت عنوان تیپ D طبقه بندی می‌شوند. اگر این روان کننده‌ها باعث تسریع در گیرش شوند تیپ E نامیده می‌شوند.

[PPT]آب مصرفی در بتن

/ 0 نظر / 93 بازدید