هر آنچه درباره طراحی نمای ساختمان باید بدانیم

 رشد سریع جمعیت و گرایش مردم به شهر نشینی، تقاضای فزاینده‌ای را برای تهیه مسکن به  دنبال داشته که این موضوع در پی خود مشکلات عدیده ای در زمینه توسعه شهری بوجود  آورده است. ناتوانی در پاسخگویی مطلوب و مناسب به این مساله، وضعیت نا مطلوبی را به  صورت بی مسکنی، بد مسکنی و تنگ مسکنی برای بسیاری از اقشار جامعه به همراه آورده  است.

مسکن به عنوان یکی از نیازهای نخستین بشر، ابتدایی ترین سوالی بوده که انسان سعی در  یافتن پاسخی مناسب و معقول برای آن بوده است، اما همیشه در برنامه ریزی‌های ملی به  مسکن نه به عنوان محلی برای آسایش ساکنان در ابعاد عینی و ذهنی، بلکه به عنوان یک  مشکل اقتصادی و فقط از این بعد بر خورد شده است.

سازندگان و تولیدکنندگان مسکن آزاد به‌دلیل اینکه به‌دنبال فروش سریع و بازگشت  سرمایه خود هستند، سعی در هر چه بیشتر مطرح کردن خود در محله مسکونی و نمایشی  متمایز از بنای خود دارند و به همین دلیل یکی از دلایل عمده ناهماهنگی نمای  ساختمان‌ها در سطح شهر هستند. طراحی نمای ساختمان مشکونی و تجاری شرکت طراحی نمای  شرکت اجرای غرفه نمایشگاهی ویلا باغ محوطه نما سنگ چوب کامپوزیت آلومینیوم پنل  دکوراسین داخلی اشپزخانه شومینه

در رابطه با مسکن تعاونی شرایط بدتری وجود دارد. به دلیل وضعیت مالی ضعیف سازندگان  و اینکه ساکنان و مالکان به‌دنبال فروش ساختمان نیستند، بدون انجام عملیات پایانی  نظیر نماسازی مورد استفاده قرار می گیرند و یا با کمترین هزینه و بدون طراحی نما،  حجم و کالبد ساختمان رها می‌شود. البته در سال‌های اخیر در شهر تهران هیچ ساختمانی  بدون نماسازی نبوده است، لیکن این مساله در شهرستان‌ها همچنان انجام می‌شود زیبا سازی نمای ساختمان های شهری

 یکی از مهمترین فاکتورهای زیبایی شهر نمای ساختمان ها است.طراحی ساختمان ها به همان اندازه طراحی و معماری کلی شهر و مباحث شهرسازی  مهم است. همینطور پاکسازی و بهسازی نما های شهری امری مهم می باشد.
ممکن است لازم  نباشد ساختمان ها دو باره ساخته شوند ولی می شود با هزینه کمتری طراحی نمای ساختمان  ها را انجام داد و اجرا نمود. مدیران و سیاست گذاران شهری باید به زیباسازی و پاک  نمودن آنها از آلودگی ها توجه خاصی داشته باشند. در این یادداشت عوامل آلوده کننده  نمای ساختمانها و روشهای پاکسازی آنها بیان شده است
.

 

هنگام انجام عملیات بنایی، معمولا نمای ساختمان به علت پاشیده شدن انواع ملاتها یا  قیر و آسفالت کثیف می شود . بهتر است این آلودگی ها قبل از استفاده از ساختمان، از  سطح نما گرفته شود. درمواردی که جرم روی نما کم و سطحی باشد، می توان با استفاده از  آب و سنباده غیر سیمی یا مویی و در مواردی سنگساب دستی سطح را سایش داده و تمیز  کرد. لکه های قیر را می توان تراشید.
این کار بهتر است هنگام صبح که هوا خنک تر است  انجام شود. اثرات باقی مانده قیر را می توان با خمیری که از ترکیب ” تالک” و یا ”  گل مهل” یا حلالی همچون ” تولوئن ” و یا ” تری کلروراتیلن ” و یا ” جوهرهای معدنی”  به دست می آید، پاک نمود.
پس از خشک شدن خمیر، آن را با برس از سطح نما می تراشیم.  همچنین می توانیم پارافین را روی محلی که قیر به صورت مذاب و لکه بر سطح آجرکاری  نشسته است، بکشیم و لکه ها را پاک کنیم
.

 

هنگام انجام عملیات بنایی ،  معمولا  نمای ساختمان به علت پاشیده شدن انواع ملاتها یا قیر و آسفالت کثیف می شود .  بهتر است این آلودگی ها قبل از استفاده از ساختمان ، از سطح نما گرفته شود .  درمواردی که جرم روی نما کم و سطحی باشد ، می توان با استفاده از آب و سنباده غیر  سیمی یا مویی و در مواردی سنگساب دستی سطح را سایش داده و تمیز کرد. لکه های قیر را  می توان تراشید . این کار بهتر است هنگام صبح که هوا خنک تر است انجام شود .
اثرات  باقی مانده قیر را می توان با خمیری که از ترکیب ” تالک” و یا ” گل مهل” یا حلالی  همچون ” تولوئن ” و یا ” تری کلروراتیلن ” و یا ” جوهرهای معدنی” به دست می آید ،  پاک نمود.
پس از خشک شدن خمیر ، آن را با برس از سطح نما می تراشیم . همچنین می  توانیم پارافین را روی محلی که قیر به صورت مذاب و لکه بر سطح آجرکاری نشسته است ،  بکشیم و لکه ها را پاک کنیم
.

 

 وره  سفید رنگ در سطح نماهای آجری به علت جذب آب توسط آجر و بیرون زدن نمکهای موجود در  آن ظاهر می شود . رطوبت موضعی مانند ترکیدگی لوله در خاک و دیوار نیز ممکن است باعث  ایجاد شوره گردد .درصورتیکه مقدار شوره کم باشد می توان آن را توسط جارو یا برس  تمیز کرد .
اگر حجم شوره زیاد باشد ، آن را چند بار به وسیله آب و به کمک جارو می  شوییم . شرکت طراحی نمای ساختمان سنگ چوب کامپوزیت آلومینیوم اگر توسط آب موفق به  تمیز کردن نما نشدیم ، می توانیم با اسید رقیق (اسید فلوئوریدریک مخلوط شده با آب  به نسبت 10 درصد) و برس سیمی ، شوره ها را از سطح نما پاک نماییم
.

 

- در شهرهای بزرگ به علت وجود دود در هوا ، سطوح نمای ساختمانها دوده گرفته و تغییر  رنگ می دهد . اگر این دوده چرب نباشد ، با جارو و گردگیری می توان آن را تمیز کرد .  ولی اگر چرب باشد ، با توجه به میزان چربی آن از اسیدهای با غلظتهای مختلف برای  تمیز کردن آن استفاده می کنیم .
پس از برطرف شدن دوده ، فورا باید سطح نما را با آب  بشوییم . شرکت اجرای نمای ساختمان مسکونی تجاری رستوران مغازه فروشگاه اداری باغ  ویلا محوطه طراحی نما ساختمان طراحی دکوراسیون داخلی غلظت اسید باید به اندازه ای  باشد که سطح آجرکاری و یا سنگهای آهکی دچار خوردگی نشود
.

 

- رشد خزه ها بر دیوار نیز از دیگر مشکلاتی است که در سطح نما ایجاد می شود . این خزه  ها باید زدوده شوند ، زیرا پیشروی ریشه های فرعی در بندهای آجرکاری ، باعث لق شدن و  جا به جایی آجرها می شود . علاوه بر این ، وجود حشرات و باکتریها لابه لای خزه ها  نیز مشکلات دیگری را ایجاد می کند .

 

- نماهای رنگ آمیزی شده بر اثر مرور زمان ، تغییر رنگ داده و یا بی رنگ می شوند . در  این حالت ، باید دوباره آنها را رنگ آمیزی نمود.

 

- زنگ فلزات مانند آهن و مس سطح نما را نازیبا می کند . برای پاک کردن زنگ آهن ،  محلول اسید فسفریک را با سمپاش و یا برس به سطحی که قبلا خیس کرده ایم ، می زنیم و  با برس نرم دیگری بر روی آن می کشیم و بلافاصله آن را با آب شستشو می دهیم .

 

- نقاشی و شعار نویسی دیواری با رنگهای روغنی نیز جلوه نازیبایی به نمای ساختمان می  دهد . اگر جرم روی نما زیاد باشد یا نما به رنگ روغنی آغشته باشد و یا روی آن  دیوارنویسی انجام شده باشد ، برای تمیز کردن آن ، از روش تمیز کردن مکانیکی و سند  بلاست استفاده می کنیم .
در این روش ، باید فشار ماسه به حدی باشد که در نما خلل و  فرج ریز ایجاد نکند. معمولا این روش برای نماهایی که مصالح سخت دارند ( مانند سنگ  کاریهای تزئینی ) مفید است
.

 

 - دوده قهوه ای و سیاه که از دودکش بخاریها بوجود می آید ، صحنه زشتی در نما ایجاد می  کند .این لکه ها را می توان با آب گرم و مواد پاک کننده مانند صابون شست . چنانچه  دوده چرب باشد ، با دو تا سه بار شستشو با آب و صابون ، تمیز می شود.
شرکت طراح  دکوراسیون داخلی ساختمان شرکت طراحی نمای بیرونی ساختمان طراحی نمای خارج ساختمان  ولی اگر دوده بسیار چرب باشد ، می توان از گل ” مهل” یا ” تالک” و یا ” تری  کلروراتیلن” خمیری تهیه کرد و بر سطح لکه گذاشت و پس از خشک شدن ، سطح مذکور را با  برس تراشید و چربی غلیظ را از آن گرفت
.

/ 0 نظر / 34 بازدید