دستیابی به دانش فنی تشخیص زلزله ٢۴ساعت قبل از وقوع توسط ایران

 


در حالی که پیش بینی زلزله به اعتقاد کارشناسان جهانی این حوزه غیر ممکن است، به گزارش مهر، سیدمحمود فاطمی عقدا در حاشیه همایش علمی تولید صنعتی و فناوری های ساختمان در تهران در جمع خبرنگاران گفت: ایران در امر تحقیقات پیش بینی زلزله از تمام کشورهای دنیا جلوتر است و هم اکنون به دلیل ثبت نشدن یافته ها به صورت بین المللی به نام ایران، نتایج این تحقیقات اعلام رسمی نشده است.

رئیس مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن بیان کرد: روش علمی پیش بینی زلزله بر مبنای زمین شناسی، زمین شناسی ساختمان و لرزه خیزی انجام می شود و به شرط دارابودن اطلاعات لرزه نگاری دقیق از مناطق مختلف کشور، وقوع زلزله ها حداقل ٢۴ ساعت قبل قابل تشخیص است.

وی اظهار داشت: تحقیقات کاربردی در ارتباط با تشخیص زلزله ٢۴ ساعت قبل از زمان وقوع ادامه دارد و در این زمینه توانسته ایم به دانش فنی دست یابیم.

فاطمی عقدا نتایج روش علمی پیش بینی زلزله را بسیار رضایت بخش اعلام کرد و افزود: انجام تحقیقات زمان بر است؛ لذا به محض رسیدن به نتیجه ١٠٠درصدی در این زمینه اعلام رسمی صورت می گیرد، زیرا کوچک ترین خطا در پیش بینی ها، خساراتی به مراتب بیشتر از وقوع زلزله برجای می گذارد، ضمن این که بی اعتمادی مردم را به دنبال خواهد داشت.

وی تصریح کرد: درحال حاضر بالغ بر هزار و ٢٠٠ ایستگاه شتاب نگاری به منظور بررسی رفتار زمین در مقابل زلزله در کشور راه اندازی شده است که دستیابی به اطلاعات تحلیلی از رفتار واقعی زمین در این شبکه مبنایی برای تهیه نقشه های خطرپذیری زمین است.

/ 0 نظر / 16 بازدید