تفاوت عایق حرارتی XPS با عایق حرارتی EPS

تفاوت عایق حرارتی XPS  با عایق حرارتی EPS

 

Extruded Polystyrene یا XPS از اختلاط پلی استایرن معمولی ( GPPS ) با عوامل فوم کننده ( Foaming Agent) طی فرآیند اکستروژن به دست می آید. ورق عایق XPS  به دلیل ویژگی های خاص خود در موارد زیادی جهت عایق کاری ساختمان ها جایگذین پشم سگ ، پشم شیشه ، ورق عایق EPS( در کشور ما مشهور است به یونولیت) شده است.

عایق حرارتی XPS  در مقابل عایق حرارتی EPS

نخستین تفاوت XPS  نسبت به EPS بهبود حدود ۲۵ درصدی ضریب حرارتی آن است. در حالی که EPS دارای ضریب حرارتی ۰٫۰۴۷  است در XPS این ضریب به حدود ۰٫۰۳ کاهش یافته است.

مزیت دیگر آن رطوبت پذیری کمتر در مقابل EPS است. این نوع عایق در مقابل رطوبت بسیار مقاوم است و آب را به خود جذب نمی کند. حجم XPS با جذب رطوبت تنها ۰٫۳ درصد افزایش می یابد در حالی که این EPS  در حدود ۲ تا ۴ درصد افزایش حجم می دهد که به نسبت قابل توجه است.

دیگر مزیت XPS نسبت به EPS ضربه پذیری بهتر آن است. در حالی که EPS در حدود ۲۵ تا حداکثر ۷۵ پوند در اینچ مربع فشار را تحمل می کند، XPS از حداقل ۴۰ تا ۱۰۰ پوند را تحمل می کند.

R-Value یا همان تفاوت ضریب حرارتی این دو نوع عایق را در شکل زیر می بینید. هر چه این مقدار بیشتر باشد به معنی صرفه جویی بیشتر انرژی در یک ساختمان است.

rvalue

شکل زیر رطوبت پذیری دو عایق XPS و EPS مقایسه شده اند.

xpsvseps

 

/ 0 نظر / 163 بازدید