آشنایی با انواع درب اتوماتیک ساختمان

 

برخی از انواع سیستم های کنترل تردد :

● انواع رابند بصورت ثابت و تلسکوپی .

● انواع سیستم های کنترل و نظارت بر تردد افرادPedestrian Barriers.

سیستم های نوین کنترل تردد ستونی : این سیستم ها که بمنظور محدود نمودن رفت و آمد خودروها و موتورسیکلت ها به تعداد و اشکال مختلف در آسفالت کف خیابان نصب می شوند . این موانع فیزیکی دارای انواع اتوماتیک و دستی بوده که در این میان سیستم های اتوماتیک آن قابل برنامه ریزی بر اساس ساعات شبانه روز و نور خورشید را دارند .

 ● موانع کنترل تردد فیزیکی قابل حمل ( موانع قابل گسترش Expanding Barriers )  : این موانع کاربرد وسیعی در کنترل جمعیت حاضر در مسابقات ورزشی ٬ راهپیمایی ها ٬ تظاهرات ٬ برگزاری جشنواره ها در فضای باز و ... دارند و مانند سایر سیستم های کنترل تردد دارای انواع اتوماتیک و دستی می باشند .

 

ویژگی های سیستم کنترل تردد قابل حمل :

 1 - همانطور که از عنوان این سیستم مشخص است از قابلیت جمع شدن برخوردار بوده که حمل و جابجایی آنرا سهولت می بخشد .

 2 - دارای استحکام مکانیکی بالایی بوده در عین حال با استفاده از موادی بسیار سبک ساخته شده است .

 3 - به دلیل امکان استفاده به عنوان درب اتوماتیک ( در ورودی های بسیار عریض ) تحت عنوان گیتهای اتوماتیک لولایی نیز شناخته می شوند .


2- درب لولایی (بازویی) :

 این تکنولوژی قابلیت نصب در فضاهای محدود و تنوع در مکانیزم حرکتی٬ مناسبترین گزینه جهت اتوماتیک نمودن بسیاری از درب های لولایی ساختمان های مسکونی٬ اداری٬ بیمارستانها می باشند .
علاوه بر این ٬ درب بازویی قابلیت نصب بصورت جفت در داخل یک کاور مشترک ( برای اتوماتیک نمودن دربهای دولنگه ) را نیز دارد .

 

انواع مدلهای اپراتور درب بازویی :

 1 – اپراتور دربهای لولایی بدون فریم و دو طرفه - با قابلیت باز شدن در دو جهت - که معمولا بر روی درب های شیشه ای مینرال نصب می شوند .

 2 – جک های اتوماتیک درب لولائی مخصوص درب های دارای فریم مشخص که معمولا بر روی چهارچوب بالای درب نصب و جهت باز و بسته نمودن درب لولایی مکانیزم سیستم به سطح بالایی درب نیرو وارد می نماید .

 3 – جک های درب لولایی که بصورت زیر سطحی نصب شده و معمولا بمنظور اتوماتیک نمودن درب های بدون فریم بکار می روند .

 انواع اپراتورهای مذکور علیرغم ابعاد کوچک ٬ به دلیل ضریب تبدیل بسیار بالای گیربکس سیستم نیروی مورد نیاز جهت حرکت روان درب را ایجاد می نمایند .

 انتخاب اپراتور مناسب جهت اتوماتیک نمودن دربهای لولایی :

 اپراتور مناسب معمولا با توجه به نوع چهارچوب و فریم درب و همچنین وزن هر لنگه ٬ انتخاب می شود از نکات مهمی که لازم است در این رابطه به آنها توجه شود میزان زاویه باز شدن هر لنگه و همچنین فاصله درب باز شده از دیوار یا ستون کناری می باشد چرا که برخی از انواع این اپراتورها شکل و فرم بازو ٬ امکان استفاده در فواصل بسیار کم را نداشته و سیستم به درستی عمل نخواهد کرد .

 

ویژگی های اپراتور درب لولایی :

 ● وجود سیستم خلاص کن جهت حرکت درب در هنگام قطع برق .

 ● امکان برنامه ریزی اپراتور بمنظور تنظیم زاویه باز شدن هر لنگه درب .

 ● دارای مدار کنترل دیجیتال و عملکرد هوشمند سیسم .

 ● قابلیت اتصال باتری Backup ( در برخی از مدل ها )

 ● امکان تغییر سرعت حرکت در طول مسیر .

 ● قابلیت هماهنگ سازی با میزان روشنایی محیط.

 ● دارای توان مصرفی پایین ( در حدود 40w ).


3- درب شیشه

اپراتور درب شیشه سیستمی بهینه شده ٬ ایده آل و بسیار کارآمد جهت حرکت اتوماتیک انواع دربهای کشویی تا وزن حدود 250kg برای هر لنگه می باشد . طراحی متمایز آن نسبت به سایر جک های درب اتوماتیک موجب شده این سیستم علی رغم کنترل بسیار دقیق بر روی سرعت و شرایط حرکت لنگه های درب ٬ دارای توان مصرفی پایین ( در حدود 50w ) بوده ٬ که امکان استفاده طولانی مدت از باتری های Backup و UPS را فراهم نموده است .

 

دربهای اتوماتیک نصب شده توسط این اپراتور در صورت استفاده از فریم مناسب - بر اساس نیاز - قابلیت اتصال نوار مویی ٬ انواع نوارهای پلی یورتان و لاستیک را خواهند داشت لذا از این درب ها به عنوان درب های ایزوله ٬ دربهای بیمارستانی و ... استفاده می شود .

 

ویزگی های درب شیشه :

 1 – سهولت در نصب به جهت استفاده از یک سیستم آماده و بهینه .

 2 – حرکت چند سرعته و قابلیت تنظیم سرعت درب در ابتدا و انتهای حرکت . در این صورت لنگه های درب دارای حرکتی بی صدا و بدون لرزش خواهند داشت .

 3 -  دارای کاور ( اکثرا آلومینیومی ) بوده که تمامی اجزای مکانیکی اپراتور را در خود جای داده و ظاهری زیبا به سیستم می بخشد .

 4 – دارای امکان اتصال باطری backup در برخی مدلها می باشد.

 5 – امکان استفاده از خلاص کن دستی در هنگام قطع برق .

 6 – قابلیت نصب انواع چشمی ٬ سنسور های حرکتی و اتصال به سیستم BMS ٬ سیستم کارتخوان و ... را دارد .

 7 – امکان اتصال و هماهنگ نمودن درب با سیستم های دوربین مدار بسته و امنیتی را داشته تا سیستم با  باز شدن درب ٬ اقدام به ثبت تصاویر بصورت اتوماتیک نماید .

 8 – قابلیت استفاده در مدهای مختلف حرکتی نظیر تنها خروج ( برای مثال در پایان وقت اداری جهت خروج پرسنل و جلوگیری از ورود سایرین به داخل ساختمان ) ٬ تنها ورود ٬ همواره بسته ( بسته شدن خودکار پس از زمان معین ) و ... را دارد .

9 - دارای قفل الکترو مکانیکی مناسب برای نصب در دفاتر .

10 - قابلیت تنظیم موقعیت عمودی و افقی

 11 - دارای ترمز الکترو مغناطیسی


4-انواع کرکره برقی

نصب کرکره های برقی با وجود انواع تیغه های آلومینیومی ٬ گالوانیزه و پلی کربنات در طرح ها و اشکال متنوع نظیر تخت ٬ قوس دار و ... در ابعاد مختلف و همچنین تنوع رنگ در کنار کیفیت مطلوب تیغه ها ٬ امکان ایجاد هارمونی بین درب رول آپ و نمای ساختمان را فراهم نموده است .

علاوه بر این امکان چاپ بر روی تیغه ها توسط لیزر با دقت و ماندگاری بالا و تنوع در نوع مکانیزم حرکتی مدرن درب های کرکره برقی ( امکان استفاده از سه روش سنترال Central ٬ ساید Side ٬ توبولار Tubular ) و عدم نیاز به تغییرات اساسی در کرکره های موجود و سهولت در نصب کرکره های اتوماتیک ٬ موجب شده این سیستم بطور گسترده مورد توجه طراحان دکوراسیون داخلی و نمای ساختمان قرار گیرد لذا شاهد استفاده از دربهای رول آپ در پارکینگ منازل ٬ فروشگاه ها ٬ کارخانجات ٬ سوله ها و بسیاری مکان های دیگر می باشیم .

نکات ضروری در انتخاب موتور و اجرای مناسب انواع کرکره برقی ( درب های رول اپ )

1 – اطمینان از استحکام محل ریل و صفحه پلیت ها و در صورت لزوم زیرسازی مناسب جهت نصب تجهیزات و متعلقات کرکره برقی .

2 – دقت در انتخاب محل مناسب موتور و صفحه پلیت ها ٬ تا علاوه بر استفاده مناسب از فضای موجود محل مناسب و کافی جهت جمع شدن تیغه ها فراهم شود .

3 – انتخاب موتور مناسب با توجه به میزان تردد و وزن درب : معمولا توصیه می شود جهت نصب کرکره های برقی در مکان های با تردد بسیار بالا و همچنین دربهای با ابعاد و وزن زیاد از موتورهای با کیفیت ساید استفاده شود ٬ در مواردی هم که وزن و ابعاد درب زیاد نبوده و میزان تردد در شبانه روز کم یا متوسط باشد از موتورهای سنترال استفاده شود که علاوه بر سهولت در نصب نیازی به تغییرات اساسی در کرکره های قدیمی ندارند .

انواع دیگری از موتورها نیز وجود دارد که بصورت استوانه ای شکل بوده و به موتورهای توبولار Tubular معروفند و در توان های مختلفی در بازار به فروش می رسند و می توانند در نصب انواع پرده کرکره ٬ سایبان اتوماتیک ٬ شاترز انواع پنجره و انواع کرکره های برقی مورد استفاده قرار گیرند . البته نصب این موتورها نسبت به سایر انواع موتورهای کرکره برقی نیاز به تجربه ٬ دقت و دانش بیشتری خواهد داشت .

4 – استفاده از جنس و نوع مناسبی از تیغه ها بمنظور ایجاد تناسب بین ابعاد درب ٬ وزن کلی تیغه ها ٬ نیرو و توان موتور .

برخی از پروفیل های تیغه کرکره برقی عبارتند از :

● تیغه های آلومینیومی سخت کاری شده تک جداره ( ساده و پانچی ) و دو جداره اکسترود که به روش اکستروژه در سایزهای پروفیل 55mm ٬ 77mm  و 100mm تولید می شوند . در این میان پروفیل سایز 77mm بطور گسترده در درب پارکینگ منازل ٬ مکان های تجاری و نیمه صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد .

● تیغه های تک و دو جداره گالوانیزه که معمولا دارای فوم پلی یورتان بوده و بسیاری از محصولات بی کیفیت موجود در بازار از این نوع می باشند .

● تیغه های شفاف نانو یا پلی کربنات که معمولا دارای ظاهری طلق مانند بوده و به دلیل زیبایی و امکان رویت محیط داخل از پشت تیغه ها ٬ اکثرا به عنوان درب فروشگاهها و مراکز تجاری مورد استفاده قرار میگیرند . این تیغه ها اشعه ماوراء بفنش خورشید را نیز بخوبی جذب می نمایند .

● تیغه های رول فرم که اکثرا در پرده کرکره اتوماتیک مورد استفاده قرار می گیرند . این تیغه ها به روش رول فرمینگ تهیه و محصول کشور آلمان می باشند .

مزایای استفاده از تیغه های رول فرم  :

 1 - تیغه های رول فرم دارای فوم پلی یورتان بوده لذا حرکتی کاملا بی صدا دارند .

2 -  دارای سطحی ضد خش و رنگ بسیار با کیفیت با ماندگاری بالا می باشند .

3 - مقاومت بالا و وزن پایین تیغه های رول فرم امکان استفاده از موتور های با توان و تلفات کمتر را فراهم نموده که موجب می شود استهلاک سیستم به میزان قابل توجهی کاهش یابد .

 

مزایای استفاده از انواع کرکره برقی :

1 – کاهش آلودگی صوتی و تلفات انرژی گرمایشی و سرمایشی با استفاده از انواع تیغه های فومدار

2 – به جهت وجود قفل و ترمز الکترومکانیکی داخلی و همچنین عدم نیاز به قفل و کلید مجزا از ضریب امنیتی بالایی برخوردار می باشد .

3 – در صورت استفاده از تیغه های مرغوب ٬ مقاومت بالایی در برابر فرسایش داشته و نیازی به رنگ آمیزی مجدد و یا تعویض پروفیل تیغه ها نخواهد بود .

4 – نسبت به کرکره های قدیمی نیاز کمتری به بازبینی و سرویس دوره ای دارد .

5 – از قابلیت طراحی توسط لیزر و ایجاد تناسب رنگ با داخل و نمای ساختمان برخوردار می باشد .

6 – گیربکس قوی این سیستم از باز شدن درب تحت فشار خارجی و بصورت دستی جلوگیری می نماید .

7 – در صورت انتخاب مناسب نوع پروفیل تیغه ها و موتور ٬ حرکتی روان و بی صدا خواهد داشت .

8 – مناسب برای هر نوع شرایط آب و هوایی

9 – به دلیل طراحی خاص سیستم و استحکام مکانیکی قطعات ٬ محیط داخلی بخوبی از ورود سارقین ٬ گرد و غبار ٬ باد و باران ( در هنگام طوفان ) حفظ می نماید .

10 – امکان نصب بصورت غیر متعارف در ابعاد بسیار بزرگ وجود دارد .

11 – امکان نصب قفل الکترو مغناطیسی بر روی درب و تحریک آن توسط خروجی 12v سیستم وجود دارد .

12 – قیمت و هزینه نهایی بسیار مناسب در برابر کارایی بالای سیستم .

13 – به دلیل سیستم آنبالانس نیاز به فنر و کاسه فنر در کرکره رفع شده ( در صورت استفاده از موتور ساید و توبولار ) که خود عمر مکانیزم را افزایش می دهد .

14 – امکان باز و بسته نمودن دستی کرکره برقی در هنگام قطع برق

15 – دارای سنسور حرارتی جهت افزایش طول عمر موتور (با استفاده مداوم از موتور و گرم شدن بیش از حد مجاز آن ٬ سیستم بطور اتوماتیک برای مدت کوتاهی غیر فعال شده از صدمه دیدن موتور جلوگیری می نماید .)

  

5-دربهای اتوماتیک لولائی Automatic Swing Doors

 بسیاری از پارکینگ ها و حیاط منازل ٬ ویلاها ٬ باغ ها و ... دارای درب های لولایی دو یا تک لنگه می باشند که می توان با نصب سیستم جک های بازویی – لولایی آنها را بصورت اتوماتیک باز و بسته نمود . اصولا انتخاب نوع سیستم و مکانیزم حرکتی دربهای لولایی نیز مانند سایر دربهای اتوماتیک بر اساس وزن هر لنگه و میزان تردد در شبانه روز به سه گروه کم تردد ٬ با تردد معمولی و پر تردد طبقه بندی می شوند .

البته باید توجه داشت که نصب این درب ها در مکان های با تردد بسیار بالا و همچنین مکانهای دارای دهانه با عرض زیاد به دلیل مشکلات بوجود آمده توصیه نمی شوند . هزینه تهیه و نصب این سیستم نیز متناسب با میزان تردد ٬ وزن هر لنگه ٬کیفیت و برند شرکت سازنده متفاوت خواهد بود .

 

نصب جک درب های اتوماتیک لولایی :

 نصب انواع این جک ها به دلیل تنوع محصولات ٬ کمی با هم متفاوت می باشد اما بطور معمول با قرار گرفتن جک در ارتفاء 50 تا 80 سانتی از سطح زمین در پشت هر لنگه از درب می توان آنرا نصب نمود اما محدودیت در فضای پشت درب ٬شکل و فاصله درب ها از دیوار یا ستون کناری گاها موجب می شود سیستم مذکور در نزدیک زمین ٬ وسط درب و یا بالای آن متصل گردد.

 

ویژگی دربهای اتوماتیک لولایی :

 ● قابلیت استفاده بصورت تک لنگه ( جهت ورود و خروج افراد – حالت نفر رو ) و دو لنگه جهت عبور اتومبیل و ...

 ● امکان تنظیم قدرت و سرعت باز شدن دربها

 ● قابلیت نصب انواع قفل های الکترونیکی جهت افزایش ایمنی دربها

 ● دارای کلید خلاص کن جهت باز و بسته نمودن دستی دربها در هنگام قطع برق

 ● دارای انواع 24v که به راحتی می توان با اتصال باتریهای پشتیبان در هنگام قطع برق بطور معمول از آنها استفاده نمود . البته انواع قوی تر جک درب های اتوماتیک لولائی که توسط ولتاژ 220v تغذیه می شوند امکان اتصال باتری بک آپ نداشته و در صورت لزوم می توان از UPS مناسب استفاده نمود .

 ● سهولت در نصب ٬ بدون نیاز به تغییرات اساسی در دربهای موجود .

 ● قابلیت نصب انواع سنسور های حرکتی و مادون قرمز و همچنین عملکرد هوشمندانه در هنگام برخورد به مانع ( با فعال نمودن این حالت و برخورد هریک از لنگه ها با مانع ٬ حرکت درب متوقف شده و یا شروع به باز شدن می نماید )

 ● قابلیت نصب کلید Stop جهت متوقف نمودن اضطراری لنگه ها .

 ● عملکرد ساده و روان ٬ قیمت مناسب


6- درب اتوماتیک کشویی - ریلی
تقریبا تمامی درب های ریلی را می توان توسط تکنیک های موجود بصورت اتوماتیک باز و بسته نمود اما در این میان جهت افزایش طول عمر سیستم و همچنین اضافه نمودن برخی امکانات نظیر حرکت دو سرعته ( جهت کاهش صدای حرکت درب بخصوص در لحظه های استارت و توقف کامل ) ٬ حالت نفر رو ٬ انواع قفل ها ٬ چراغ هشدار و ... معمولا نیاز به اصلاح قرقره ها و در مواردی تعویض ریل های موجود خواهد بود .

 انتخاب مکانیزم حرکتی مناسب : از مهمترین مواردی که لازم است در انتخاب یا طراحی سیستم حرکتی دربهای اتوماتیک مورد توجه قرار گیرند ٬ ابعاد ٬ وزن نهایی درب ( همراه متعلقات ) ٬ سرعت مورد انتظار ( مدت زمان قابل قبول جهت باز و بسته شدن کامل درب که به تعداد دور موتور بر حسب RPM و نسبت دور در گیربکس – که معمولا بر روی آن نوشته شده – وابسته می باشد ) ٬ محدودیت در بکارگیری انواع ریل ها ٬ تعداد و محل قرار گیری ریل ها و نهایتا اطمینان از حرکت روان و یکنواخت درب با استفاده از موتور های با توان و تغذیه مناسب می باشد .

 

7- اپراتور درب اتوماتیک کشویی کی تی اچ KTH

8- جک درب اتوماتیک کشویی V2 - وی تومنبع: سایت کیمیا دکور

/ 0 نظر / 128 بازدید