نحوه گود برداری ساختمان

اول باید بر اساس طرح و نقشه کار ،عمق (ضخامت) شالوده را برداشت و بعد طبق نقشه اختلاف ارتفاع بین روی صفحه ستون و تراز طبقه همکف را محاسبه کرد. البته به این اختلاف " ارتفاع کف سازی" گفته میشود که معمولا حدود 30 الی 40 سانتیمتر است و یکی از کاربردهای کف سازی برای انتقال لوله فاضلاب اصلی با شیب از این ناحیه است.

عمق گودبرداری لازم = ضخامت شالوده +10 سانتیمتر (بتن مگر) +ضخامت کف سازی+ عمق طبقات زیر زمین  (برمبنای سانتیمتر)

البته پس از کندن و گودبرداری محل با بیل مکانیکی و امثالهم میبایست کف را آزمایش فشار و تراکم اولیه نمود و آن هم بدین صورت که یک کارگر باید با بیل دستی نتواند براحتی زمین را بکند و چنانچه وضعیت خاک و زمین مناسب نباشد میبایست عمق بیشتری گود کرده و سپس بلوکاژ نمود تا به عمق مورد نظر دست یافت.

قابل ذکرست در آزمایش مکانیک خاک گزارش وضعیت لایه های زیرین آمده ولیذاجرای این تست بدون هزینه توصیه میشود.

 

 

 نحوه گودبرداری

پس از پیاده کردن نقشه و کنترل آن در محلهای لازم اقدام به گود برداری مینمایند . گود برداری علاوه بر فونداسیون برای آن قسمت از ساختمان انجام میشود که در طبقات پایین تر از کف طبیعی زمین ساخته می شوند همانند موتور خانه ها , انبارها , پارکینگ ها و غیره و در موقع گود برداری چنانچه محل گود برداری بزرگ نباشد از وسایل معمولی مانند بیل و کلنگ و چرخ دستی استفاده میشود . برای این کار تا عمق معینی که پرتاب خاک با بیل به بیرون امکان پذیر است ( معمولا تا عمق 2 متری ) عمل گود برداری را انجام میدهند و برای ادامه کار پله ای ایجاد نموده و سپس خاک حاصله را از عمق پایین تر از پله را روی پله ایجاد شده ریخته و سپس از روی پله دوباره به خارج منتقل میکنند .برای گود برداری های بزرگتر استفاده از بیل و کلنگ مقرون به صرفه نبوده و بهتر است از وسایل مکانیکی نظیر لودر استفاده شود در اینگونه موارد برای خارج کردن خاک از محل گود برداری و حمل آن به خارج از کارگاه از سطح شیبدار استفاده می کنند به این صورت که در ضمن گود برداری سطح شیب داری در کنار گود برای عبور کامیون و غیره ایجاد می شود که بعد از اتمام کار این قسمت توسط کارگر برداشته میشود.

حال ممکن است این سوال پیش آید که گود برداری را تا چه عمقی ادامه دهیم ؟ پاسخ این سوال به این صورت است که ظاهرا حداکثر عمق مورد نیاز برای گود برداری تا روی پی می باشد بعلاوه چند سانتیمتر بیشتر برای فرش کف و عبور لوله ها ( در حدود 20 سانتیمتر که 6 سانتیمتر برای فرش کف و 14 سانتیمتر برای عبور لوله ها می باشد )  در این صورت لازم است محل پی های نقطه ای یا پی های نواری و شناژ ها را با دست خاک برداری نمود . ولی بهتر است که گود برداری را تا زیر سطح پی ها ادامه داد زیرا در این صورت برای قالب بندی پی ها آزادی عمل بیشتری داریم . در نتیجه پی های ما تمیزتر و درست تر خواهد بود و همچنین می توانیم خاک حاصل از چاه کنی و همچنین نخاله های ساختمانی را در فضای ایجاد شده بین پی ها بریزیم که این مطلب از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه می باشد زیرا که معمولا در موقع گود برداری  کار با ماشین صورت میگیرد که برای خارج نمودن نخاله ها و خاک حاصل از چاه فاضلاب از محیط کارگاه لازم است که از وسایل دستی استفاده نماییم که این امر مستلزم هزینه بیشتری نسبت به کار با ماشین میباشد . البته در مورد پی های نواری این کار عملی نیست زیرا معمولا پی سازی در پی های نواری با شفته آهک میباشد که بدون قالب بندی بوده و شفته در محل پی های حفره شده ریخته میشود در این صورت ناچار هستیم در ساختمان های که با پی نواری ساخته میشود اگر به گود برداری نیاز داشتیم گود برداری را تا روی پی ادامه دهیم.

 

 برای جلوگیری از ریزش دیواره های محل گود برداری به داخل گود , معمولا دیواره های اطراف باید دارای شیب ملایم باشند . یعنی با خط قائم زاویه ای بسازند . اندازه این زاویه بستگی به نوع خاک محل گود برداری دارد . هر اندازه خاک محل سست تر و ریزشی تر باشد این زاویه بزرگتر میشود . البته ذکر این نکته لازم است که چون فاصله بین دیوار محل گود برداری و دیوار ساختمان میبایستی با مصالح ساختمانی از قبیل شفته و بتن مگر یا غیره پر شود که این خود مستلزم هزینه می باشد . پس نتیجه میگیریم که هر چقدر این زاویه کوچکتر باشد از لحاظ اقتصادی هزینه کمتری متحمل میشویم.

  چون ایجاد شیب مورد لزوم موجب کار اضافی برای حمل بیشتر به خارج و انتقال مجدد آن بعد از ساختن دیوار مورد لزوم به پشت دیوار است لذا برای جلوگیری از پرداخت هزینه بیشتر و عدم انجام کار اضافی در موقع گود برداری در زمینهای سست بعضی وقتها در صورت امکان اقدام به ایجاد دیوارهای مانع مینمایند که این نوع دیوارها دارای انواع مختلفی می باشد .

  البته جهت جلوگیری از ریزش گود یا خسارت یه مستحدثات مجاور باید از سازه نگهبان استفاده نمود که در مطالب قبلی به تفسیر در خصوص سازه نگهبان و انواع آن مطلب نوشته شده.

  نکات مهم در خصوص اجرا و نظارت فنی گود برداری

  الف - بازدید از محل اجرای عملیات ساختمانی و کسب اطلاعات ضروری تاسیسات زیر زمینی موجود .

 ب- بررسی نقشه ها و انطباق آنها با کار.

  ج - کنترل ابعاد و اندازه ها.

  د- کنترل چاهای فاضلاب موجود.

 ه- کنترل دسترسیهای موقت.

 و- کنترل سازه نگهبان.

 ز- کنترل ایمنی و نصب علائم مربوطه.

 حتما پیش از تخریب و خصوصا گودبرداری با یک بیمه تمام خطر مکفی قرارداد ببندید.   

/ 0 نظر / 38 بازدید