نحوه اجرای کامپوزیت نما

 


 

 روش ثابت (Fixing):

در این روش ورق‌های کامپوزیت پس از برش و شیار به صورت ثابت با پیچ یا پرچ بر روی زیر سازی آلومینیومی یا آهنی متصل شده که مراحل نصب آن از سرعت بالایی بر خوردار است. در بین فاصله ورق‌های نصب شده جهت ایجاد نمایی زیبا‌تر و ضد آب شدن نما از تسمه‌ای از جنس ورق و چسب‌های پلی اورتان که دوام بسیار بالایی نسبت به چسب و لاستیک سیلیکونی دارد استفاده می‌گردد. در روش ثابت می‌توان از دو نوع زیرسازی آهنی و آلومینیومی بهره گرفت.

 

در این سیستم جهت اجرای کمربندی‌های اصلی زیر سازی از پروفیل‌های آهنی با مقطع مشخص و متناسب با ابعاد ساختمان و طرح مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین جهت ساخت شبکه‌ای از آکس بندی‌های افقی و عمودی متصل به کمربندی که محل نصب ورق‌های کامپوزیت و یا نمای شیشه را مشخص می‌کنند نیز از پروفیل‌های آهنی مشابه استفاده می‌گردد.


 

روش ریلی (Hanging):

در این روش، ورق‌ها با استفاده از شیارهای تعبیه شده، بصورت ریلی بر روی پروفیل‌های مخصوص آلومینیومی نصب می‌گردند. در این حالت بدلیل عدم استفاده از پیچ یا پرچ، سرعت کار بالا بوده، امکان جدا سازی و تعویض هر یک از قطعات بطور جداگانه وجود داشته و همچنین به دلیل کاربرد پروفیل‌های ناودانی شکل آلومینیومی، دیگر نیازی به آب بندی نما وجود ندارد.
در این روش پس از اجرای کمربندی‌های آهنی جهت شکل گرفتن ساختار زیر سازی، نبشی‌های آهنی با مشخصه سوراخ لوبیایی روی کمربندی‌ها مطابق با آکس بندی ارائه شده در نقشه‌های اجرایی، نصب می‌گردند. در مرحله بعد، ناودانی‌های ریلی آلومینیومی با مقطع مشخص در آکس نبشی‌های آهنی بوسیله براکت‌های آلومینیومی با دو سوراخ لوبیایی به زیر سازی متصل می‌شوند. در این روش همانند روش ثابت آلومینیومی جهت جلوگیری از خوردگی بین آهن و آلومینیوم از لاستیک دی الکتریکال بین لامل آلومینیومی و نبشی آهنی استفاده می‌گردد.
ورق‌های کامپوزیت بوسیله اتصالاتی آلومینیومی به شکل ناودانی (بچه ناودانی) که در داخل لامل‌های آلومینیومی می‌باشند بر روی لامل‌ها نصب می‌گردند نحوه اتصال ورق به ناودانی با شیوه‌های مختلفی اجرا می‌گردد که باعث ایجاد تفاوت در روشهای هنگ می‌گردد که از آن جمله می‌توان به سیستم هوک اشاره نمود.

 مراحل اجرای زیر سازی در این روش

انجام رول بولت و اتصال دستک‌های قوطی‌های ۸۰*۴۰ فلزی عمودی و افقی.
جوش قوطی‌های فلزی.
نصب براکت فلزی.
نصب نبشی آلومینیومی.
نصب ناودانی ریلی.
نصب ناودانی بولت.
شیار و برش ورق.
خم و مونتاژ ورق.
نصب و تثبیت ورق.

روش اچ و ال

مانند روش فیکس بوده با این تفاوت که ورق‌ها کاست نخواهد شد و بلافاصله بعد از برش در پروفیل‌های مخصوص H شکل و L شکل قرار می‌گیرند.
از مزایای این روش به سرعت اجرای بالا و تمیزی اجرا و هزینه کمتر می‌توان اشاره کرد. معایب این روش، عدم آب بندی ۱۰۰ درصد و همچنین عدم امکان تعویض پانل در صورتی که لازم به تعویض باشد و در صورتی که پانل‌ها به ابعاد بزرگ اجرا شود موجب تغییر شکل ورق و ایجاد سر و صدا در هنگام باد و بارندگی خواهد بود.

روش  فیکس ریلینگ

این روش در واقع تعاملی مابین دو روش ثابت و ریلی بوده  بدین نحوه که جهت جلوگیری از خوردگی نقاط اتصال آهن و آلومینیوم  در این روش کاملا از آلومینیوم برای زیر سازی استفاده شده است . این روش دارای قابلیت رگلاز بیشتری نسبت به روشهای قبلی و سازگاری بهتر در تغییرات طولی و حرارتی میباشد وزن کلی سازه نما در این روش سبکتر از روشهای قبل بوده و در این روش جهت آببند قطعات از نوار استفاده نشده و بوسیله تسمه کامپوزیت در ژوئنهای عمودی و دو لب برگشت در ژوئنهای افقی انجام میشود 

ویژگیهای روش ثابت و ریلی

 

روش ثابت فاقد قابلیتهای روش ریلی بوده و اگر چه مقداری ارزانتر است و سرعت اجرا بالاتر ولی قابلیت آببندی مطلوبی نداشته و با توجه به پرچ شدن ورقهای کامپوزیت به شاسی زیر کار امکان حرکت و جابجایی آنها نیز میسر نیست در صورتیکه در روش ریلی امکان حرکت و جابجایی ورقها میسر است.

متاسفانه در موارد بسیاری در روش ثابت نمیتوان پرچها را مانند روش ریلی پوشیده و مخفی نمود و اینکار به ظاهر نما لطمه میزند.

عمده اجزا روش ریلی بر خلاف روش ثابت اعم از زیر کار و رو کار از جنس آلومینیوم بوده وبه همین دلیل کلیه تغییرات انبساطی و حرارتی در کل کار مطابقت داشته و موجب طول عمر نما میشود.

با توجه به عدم استفاده از چسب و نوارهای آببند جهت آببندی کار موجبات طول عمر روش ریلی نسبت به ثابت میشود.

بعلت سبکی روش ریلی نسبت به ثابت مقاومت بهتری در زلزله از خود نشان میدهد.

 .

 

 

 

/ 0 نظر / 21 بازدید