نما و پنل فایبرگلاس چیست؟

رزین :

رزین از گروه پلیمرهاست که در دو نوع طبیعی ومصنوعی یافت می شود.رزین ها در حالت عادی بصورت مایع  میباشند که در اثر ترکیب شدن با دیگر مواد شیمیایی تغییر حالت داده وبه یک ماده جامد تبدیل می شوند ودر این حالت جزء پلیمر های ترموست بشمار می آیند یعنی در برابر حرارتهای بالا به حالت مایع باز نمی گردند. رزین ها در صنایع فایبرگلاس،رنگ سازی ،چسب سازی،فوم و..جزءمواد اولیه به حساب می آیند.

رزین های طبیعی:

این رزین ها از مواد معدنی ، گیاهان و حیوانات بدست می آیند. از نمونه های اینگونه رزین ها می توان به شیره ی درختان مخصوصا درخت کاج ،سندروس،قیر...اشاره کرد.در سالیان دور از این رزین ها به عنوان درز گیر وآب بندی قایق وکشتی استفاده می کردند. کهربا نیز نمونه ای از رزینهای طبیعی سفت شده است.

 

رزین های مصنوعی:

رزین های مصنوعی از ترکیب عناصر شیمیایی مجصول می شوند و چون در شرایط کنترل شده آزمایشگاهی تولید می شوند یکنواخت تر از نوع طبیعی شان هستند ودر صنعت رنگ سازی ،پلاستیک و...کاربرد دارند. از نمونه های این گونه رزین ها     می توان به رزین های پلی استر ، وینل استر و اپوکسی و پلی اورتان ها اشاره کرد.

رزین  پلی استر:

این رزین ها از ترکیب اسیدهای آلی دوعاملی با الکل های چند عاملی بدست می آیند و دارای بوی زننده ورنگ تیره مایل به سبز میباشند. این رزین ها توسط شتابگرها وخشک کنندهای مخصوص پخت می شوند وبه حالت جامد تبدیل می شوندودر طی این مرحله درصدی ار حجم خود را از دست می دهند به همین علت، پلی استر ها بیشتر در ساخت قطعات فایبر گلاس  کاربرد دارند. چون به راحتی از قالب جدا می شوند

رزین های وینل استر:

وینل استرها از ترکیب رزین اپوکسی با اسید های کربوکسیلیک بدست می آیند.و ازنظر رنگ، تیره مایل به قرمز وبوی بهتری نسبت به پلی استر ها دارند . این رزینها در برابر انواع اسید ها وباز ها از مقاومت شیمیایی ومکانیکی بالایی برخوردار هستند و بیشتر در ایزولاسیون مخازن کاربرد دارند

رزین های اپوکسی :

از ترکیب ابوکساید با پلی آمین ها رزین اپوکسی حاصل می شود. اپوکسی ها تقریبا بی رنگ و بی بو هستند و از نظر شیمیایی و مکانیکی قابلیت های زیادی نسبت به دیگر رزین ها دارند و همچنین مقاومت الکتریکی بالا از دیگر ویژگی آنهاست. به همین علت اپوکسی ها کاربرد وسیعی در صنعت دارند که از چمله آنها می توان به صنعت چسب سازی، کفپوش ها، قالب سازی، سامانه های الکتریکی و الکترونیک، هوا و فضا اشاره کرد

رزین های پلی اورتان:

گروهی دیگر از رزین های مصنوعی پلی اورتان ها هستند که از ترکیب پلی اول ها با ایزوسیانات بدست می آیند.پلی اورتان ها نیز به صورت فوم،الاستومری،پلاستیک نیز یافت می شوند.رزینهای پلی اورتان به علت مقاوت عالی در برابر نور خورشید ومقاومت سایشی فوق العاده بالا جز رزین های خاص بشمار می آیند.گران قیمت بودن این رزین ها باعث شده که فقط در شرایط بالا بودن حساسیت کار استفاده شوند.بطور مثال خط کشی های جاده ها که نیاز به مقاوت سایشی ودوام بالا در برابر نور خورشید دارند از رنگ های پلی اورتانی استفاده می کنند.


نمایش قدرت فایبر گلاس:

مقایسه استقامت وانعطاف پذیری فایبرگلاس نسبت به فلز(کلیک کنید)


 

 

نمونه عکسهای فایبر گلاس: 

 

نمونه  کار فایبر توسط اکیپ مهندس پیش فنگ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

معایب و مزایای فایبرگلاس:

فایبرگلاس از لحاظ ظاهر و نما بیشتر مورد پسند واقع میگردد، اما تنها عیب آن در شکنندگی و یکدست بودن آن است، مثلا اگر زمانی بخشی از بدنه یا کف که از فایبرگلاس یک تکه می باشد آسیب ببیند، فقط آن بخش قابل تغییر و تعمیر نمی باشد و باید حتما کل آن بخش تعویض شود، در صورتی که در نمای گالوانیزه، مثلا اگر بخشی از دیوارپوش یا کفپوش آسیب ببیند میتوان همان یک تکه را تعویض و تعمیر نمود و این به مراتب هزینه کمتری نسبت به فایبرگلاس خواهد داشت.

 

 
منبع:

صنایع فایبر گلاس نیک پرداز

/ 0 نظر / 111 بازدید