ورق های کامپوزیت آلومینیوم برای نمای ساختمان مناسب است یا خیر؟

استفاده از نماهای کامپوزیت از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که در صورت اجرای موفق، بازار بسیار بزرگ نمای ساختمان به روی کامپوزیت‌های پلیمری باز می‌شود و در صورت عدم اجرای موفق، این فرصت تا مدت‌ها به روی صنعت کامپوزیت بسته خواهد ماند.
این نماها که بسیار زیبا و ظاهری مشابه سنگ طبیعی دارند، ظاهراً به روش دستی ساخته می‌شوند و جلوه تازه‌ای به دیواره بسیاری از پل‌ها در بزرگراه‌های شهر تهران بخشیده‌اند.
اما نکته فنی قابل توجه در این مورد آنست که جنس نما بایستی طوری انتخاب شود که قابلیت تمیز شوندگی بالایی داشته باشد و نیز در برابر نور آفتاب، مقاوم شده باشد. بحث آتشگیری احتمالی و خود خاموش بودن آن و آزاد نکردن مواد سمی، نیز از موارد قابل تامل در ساخت محسوب می‌شود. البته ظواهر امر نشان دهنده وجود مشکلاتی در انتخاب مواد و ساخت است. 
در صورت عدم رعایت مواردی از این دست، پس از مدتی این نماها کیفیت خود را از دست داده، دریچه باز شده بر صنعت کامپوزیت دوباره بسته خواهد شد.
امید این است مراکز مدیریت شهری و انجمن‌های صنفی مرتبط با این موضوع، مراتب را یکبار با هم مرور نمایند تا این فرصت درخشان در اختیار صنعت کامپوزیت باقی بماند.
استفاده از ژل کوت‌های خود تمیز شونده، استفاده از روش‌های ماشینی در تولید نما، کنترل جمع شدگی رزین مورد استفاده، استفاده از افزودنی‌های ضد
 uv، نظارت فنی و انجام آزمون‌های کنترل کیفیت از جمله مواردی است که می‌تواند راه را برای فتح این بازار بزرگ توسط صنعت کامپوزیت باز نماید.گفتنی است صنعت ساختمان،‌علی‌رغم برخی رکودها همواره از صنایع سود آور و پر رونق در طولانی مدت بوده است و در بسیاری از کشورها 30% مصرف مواد کامپوزیت در این بخش صورت می‌گیرد ...

 

/ 0 نظر / 4 بازدید