همه چیز درباره بتن مگر

بتن مگر چیست؟

معرفی انواع بتن همه چیز درباره بتن مگر ، روش ساخت بتن مگر ، بتن مگر چیست ؟ عکس و تصاویر

خاک جاذب آب بتن است و بتن آب خودش را برای انجام واکنش داخل خود لازم دارد و بتن بر روی خاک درصدی از سیمان و آب خود را از دست میدهد و به اصطلاح عیارش پایین می آید با از دست دادن آب و سیمان زیر بتن تبدیل به تفاله میشود و این باعث ضعیف شدن بتن میشود .

 

خاک حالت پذیری ندارد در حالی که سیمان را میتوان با ماله به خوبی صاف و تراز کرد . بر روی سیمان  محکم کف آرماتور بند به راحتی میتواند اسپیسر های خودش را کار کند و به هیچ عنوان فاصله ها کم و زیاد نخواهد شد . دلایل زیادی برای انجام بتن مگر وجود دارد که در زیر چندین دلیل برای شما عزیزان ذکر میکنم:

 

 مگر یا بتن پاکیزگی همان بتنی است که با عیار پایین ساخته میشه و فقط برای تسطیح رگلاژ سطح زمین بکار میره تا روی اون رو آرماتور بندی کنند و ....
عیار بتن مگر از 15بیشتر نیست و هزینه ی چندانی رو در مقابل هزینه بتن ریزی، بر نمی داره.

 

======================================

1. صاف، تراز و همگن نمودن فوندانسیون

2. آماده سازی بستر خاک برای پی ریزی

3. جلوگیری از نفوذ سیمان به خاک

4. برای تراز کردن کف پی، اگر بیش از حد لازم خاک برداری انجام شد برای پر کردن فضای خالی از بتن مگر استفاده می شود

5. جلوگیری از جذب آب بتن پی توسط خاک

 

بتن مگر یا بتن رگلاژ کف ( تراز کف ) قالب بندی فونداسیون، بتنی سبک است (با سیمان کم، بین 100 تا 150 کیلوگرم سیمان در هر متر مکعب بتن) که نام دیگر آن سیمان نظافت می باشدو در زیر فوندانسیون ریخته می شود و معمولا ضخامت آن بین 10 الی 15 سانتیمتر می باشد و از هر طرف 10 الی 15 سانتیمتر بیشتر از فونداسیون ریخته می شود.اجرا

  • قبل از اجرای بتن مگر حتما بر روی سطح خاک گازوئیل یا ماده ی مناسب دیگری ریخته شود تا از رویش گیاهان و از نفوذ آنها به فوندانسیون جلوگیری شود و حشرات را از خاک دفع کند.

 

  • خاک بستر مرطوب شود تا آب بتن جذب خاک نشود، زیرا با هدر رفتن مقداری از آب بتن، بتن کیفیت خود را از دست می دهد.

 

  • اگر قرار باشد بتن مگر بر روی شفته آهک ایجاد شود باید سطح شفته آهک مرطوب شود تا آب بتن را جذب نکند زیرا با جذب شدن آب بتن، بتن پوک می شود. باید توجه داشت که شفته به مقاومت 1/5کیلوگرم بر متر مربع رسیده باشد.

 

  • پس از اجرای بتن مگر باید سطح آنرا ماله کشید تا به سطحی صاف و یکنواخت برسد تا بتوانیم فاصله ی آرماتورها را دقیقتر اندازه گیری کنیم و آرماتوربندی بهتری داشته باشیم.

 

 

تصاویر

 

Lean concrete

بـتـون لاغر

بتن مـگـر کـه بـه آن بـتـون لاغر نـیـز می گـویند اولین قـشر پی سـازی می بـاشد.

مقدار سیمان در بتن مگر حدود 100 الی 150kg/m3 است .

بتن مگر معمولا به دو دلیل مورد استفاده قرار می گـیـرد :

 

برای جلو گیری از تماس مستقیم بتون اصلی فونداسیون با خاک. جلوگیری از آبکش شدن

 

برای رگلاژ کف فونداسیون و ایجاد سطحی صاف برای ادامه پی سازی. تراز

 

کـارگـران پـس از ساختن بـتـن مگر، آن را در جـاهـای مشخص شـده بــه ضخامت حدودا ده سانتی متر ریخته و سطح روی آن را بـا ماله تقریباً صاف کردند .کروم بندی ایدعال است

 

جالب توجه است کـه بـرای ساختن بتن مگـر با عیار صد و پنجاه ، برای پیمانه کـردن و تعیین عیار از حـلـب هـای بیست کیلوگرمی روغن استفاده می شود .

 

کارگران پس از ریختن بتن مگر و گذشت حدودا سه الی چهار ساعت به آب دادن مختصر و سطحی آن می پردازند.

لازم به ذکر است که در هنگام ریختن بتن مگـر حدوداً از هر طرف هفت تا ده سانتیمتر بیشتر از ضـخـامـت فونداسیون بتن ریزی کرده. که البته این کار برای سهولت در اجرای قالب بندی و کفراژبندی بود.

 

توجه به نکات ذیل جهت اجرای بتن مگر الزامی است :

 

قبل از اجرای بتن مگر حتما خاک بستر را مرطوب نمایید تا آب بتن جذب خاک نگردد و کیفیت آن پایین نیاید .

 در صورتی که بتن مگر را بر روی شفته آهک اجرا میکنید حتما توجه داشته باشید که شفته به مقاومت 5/1 کیلوگرم بر متر مربع رسیده باشد . ( شفته آهکی زمانی به مقاومت 5/1 کیلوگرم بر متر مربع رسیده است که اثر کفش شما پس از راه رفتن بر روی آن باقی نماند.

 شفته آهک میبایست قبل از اجرای بتن مگر مرطوب شده باشد تا آب بتن را جذب نکند. توجه داشته باشید زمانی که آهک هنوز جذب آب داشته باشد موجب پوکی بتن مگر میشود.

 

بتن مگر جهت پاکسازی کف و اجرای دقیقتر فاصله گذاری آرماتوربندی از کف انجام میگردد بنابراین به تمیز و یکنواخت بودن سطح آن دقت کنید تا آرماتوربندی بهتری داشته باشید.

 

معمولا بتن مگر توسط دستگاههای مخلوط کن ( بتونیر ) کوچک ساخته میشود دقت نمایید که حداقل دو (2) دقیقه پس از اضافه کردن آب، بتن درون دستگاه به خوبی مخلوط شود و سپس مورد استفاده قرار بگیرد. از عجله کارگران در بتن ریزی جلوگیری شود .

 

6- بعد از ریختن بتن مگر با توجه به دمای هوا حدود 10 ساعت سطح آن را مرطوب نگه دارید(با پاشیدن آب) و بعد از گذشت یک (1) روز می توانید عملیات بعدی را شروع کنید و روی بتن مگر راه بروید.

..

 

 

/ 0 نظر / 74 بازدید