عمل آوری با بخار

عمل آوری با بخار در فشار جوی عموماً در محیطی بسته انجام می گیرد، تا افت رطوبت و گرما در حداقل باشد. برای ایجاد محیطی بسته، غالباً از برزنت استفاده می شود.
بخاردهی به درون محیط بسته باید دست کم تا 2 ساعت پس از بتن ریزی نهایی به تعویق افتد تا بتن تا حدودی سخت شود. اما یک تاخیر زمانی 3 تا 5 ساعته پیش از بخاردهی، حداکثر مقاومت اولیه را در پی خواهد داشت.
دمای بخار در محیط بسته باید در 65 درجه سلسیوس ثابت نگه داشته شود تا وقتی که بتن به مقاومت مورد نظر دست یابد. اگر حداکثر دمای بخار از 65 درجه سلسیوس  به 80 درجه سلسیوس افزایش یابد، افزایش چندانی در مقاومت پدید نخواهد آمد.
از عمل آوری در بخار با دماهای بالاتر از 82 درجه سلسیوس باید اجتناب کرد، زیرا این دما ها نه تنها غیر اقتصادی اند، بلکه ممکن است کاهش بسیاری در مقاومت نهایی در پی داشته باشد.
عمل آوری بتن با بخار در دماهایی حدود 65 درجه سلسیوس، در مقایسه با بتنی که به مدت 28 روز در دمای 21 درجه عمل آورده شده است، افزون بر کسب مقاومت اولیه، مزایای دیگری از جمله کاهش در جمع شدگی ناشی از خشک شدن و کاهش در خزش را نیز به دنبال دارد.

برای عمل آوری در گرم خانه با بخار تحت فشار بالا(اتوکلاو) از دماهای بین 163 تا 190 درجه سلسیوس و فشارهای متناظر 560 تا 1190 کیلو پاسکال استفاده می شود.
آبگیری در این حالت به میزان زیادی تسریع می شود، و دماها و فشارهای بالا می توانند واکنش های شیمیایی اضافی سودمندی بین سنگدانه و مواد سیمانی پدید آورند که در روش عمل آوری با بخار در فشار جو پدید نمی آیند.

با استفاده از گرم خانه، می توان طی چند ساعت به مقاومتی برابر با مقاومت 28 روزه بتنی که در شرایط مرطوب و در دمای 21 درجه سانتی گراد عمل آورده شده است، دست یافت.
/ 2 نظر / 78 بازدید
رفیعی پور

با سلام آیا با استفاده از بخار سرد( دستگاه های اولتراسونیک) نیز میتوان قطعات ساخته شده بتونی را عمل آوری کرد؟ با تشکر

رفیعی پور

با سلام و خسته نباشید ضمن تشکر از جوابتون،منظور شما از دمای استاندارد حدودا چه دمایی است؟